Czy można sobie wyobrazić temat bardziej rozpalający niż zmiany w unijnej polityce migracyjnej? To właśnie z tym zagadnieniem zmierzyli się uczestnicy debaty oksfordzkiej, która 28 maja odbyła się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Wydarzenie inaugurowało cykl dyskusji dotyczących bieżących spraw unijnych.
Organizatorami wydarzenia byli Politechnika Rzeszowska, WSIiZ, a także grupa ekspertów współpracująca z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce w ramach Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów oraz Team Europe.
– Cykl debat ma się wpisać w trend rozmawiania o sprawach unijnych na każdym poziomie, także – a może przede wszystkim – tym lokalnym. Cieszymy się, że w debacie udział biorą młode osoby, którym zależy na dobru zjednoczonej Europy. Biorąc udział w dyskusji pokazują, iż osoby stojące po przeciwnych stronach, mogą ze sobą rozmawiać w sposób kulturalny, wykorzystując argumenty merytoryczne – mówi Ewa Nowak-Koprowicz z PIE ED-Rzeszów.
Debata oksfordzka ma jasno określone zasady. Biorą w niej udział dwie drużyny: propozycji (drużyna ta opowiada się za dyskutowaną tezą) oraz opozycji (strona jest przeciwna tezie). Mówcy z drużyn zabierają głos naprzemiennie. Jako pierwszy występuje mówca broniący tezy, po nim głos zabiera przedstawiciel opozycji. Debata toczy się do wyczerpania listy mówców, kończy ją mówca atakujący tezę.
Teza debaty brzmiała „Aktualne kierunki polityki migracyjnej Unii Europejskiej zmierzają w niewłaściwa stronę”. W jury zasiedli dr hab. Izabela Oleksiewicz z Team Europe i Politechniki Rzeszowskiej oraz Krzysztof Buła i Dariusz Marondel z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Jurorzy jednoznacznie wskazali, iż zwycięzcą debaty była strona opozycji w składzie Izabela Dec, Łukasz Kalina, Miłosz Kopiec oraz Wiktor Kowal. Tak więc dyskutanci udowodnili, że unijna polityka migracyjna zmierzą w dobra stronę.
Wydarzenie przyciągnęło prawie 300 osób, w większości studentów chcących przysłuchiwać się dyskusji swoich rówieśników.
Wydarzenie swoją obecności zaszczycił także dr Mieczysław Janowski, były europoseł, który przypominał młodzieży, iż Unia została stworzona na zgliszczach powojennych, a wypracowany pokój nie jest nam dany zawsze. Ponadto gościem debaty również była Paulina Sowa reprezentujące obecną europoseł Elżbietę Łukacijewską.