Czy chciałbyś zapewnić sobie pewną i bezpieczną przyszłość? Dobrze zarabiać i nie martwić się o byt? To naprawdę możliwe – bez względu na to, czy chcesz mieć własną firmę czy pracować na etacie. Wszystko za sprawą studiów informatycznych.

Nie od dziś wiadomo, że przyszłość należy do branży IT. To jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy. Za tym idą duże pieniądze. Zarówno z sektora prywatnego, jak i z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Potężne pieniądze na informatyzację
Rozwój informatyczny Polski jest obecnie jednym z głównych celów programów pomocowych Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Polsce na samą tylko cyfryzację administracji publicznej przyznano 2,17 mld euro w ramach programu operacyjnego „Polska Cyfrowa”. Dodatkowo, na wzmocnienie m.in. e-administracji na terenie Podkarpacia wydanych zostanie ze środków unijnych 77 mln euro w ramach regionalnego programu „Cyfrowe Podkarpacie”. Kolejne miliardy euro przeznaczone są na program „Inteligentny Rozwój” czy wsparcie w zakładaniu, prowadzeniu i rozwoju firm.

A jeśli wziąć pod uwagę fakt, że na Podkarpaciu prężnie działa Klaster IT, zrzeszający ponad 60 firm, a region stał się już swego rodzaju „zagłębiem informatycznym” w Polsce, to kandydaci na studia powinni pomyśleć o wyborze właśnie informatyki.

Najbliższe lata będą idealnym okresem dla młodych zdolnych informatyków. W tworzeniu sprzyjającego klimatu dla rozwoju informatyki uczestniczy też WSIiZ. W ostatnich latach realizowała m.in. projekt „Informatyka – kompetencje dla rozwoju”, w ramach którego studenci korzystali z warsztatów informatycznych. Wzięło w nich udział 740 studentów. Warsztaty prowadzone były przez managerów firm informatycznych, między innymi firm zrzeszonych w klastrze IT. Najlepsi studenci zostali zaproszeni do tych firm na staże.

Ale WSIiZ nie tylko dobrze kształci studentów. Zapewnia też doradztwo i kapitał, z których wielu już z sukcesem skorzystało.

Im się udało – sukcesy MobiTouch
Założona przy udziale uczelnianego funduszu zalążkowego InnoFund firma MobiTouch ma na swoim koncie wiele sukcesów. Studenci i absolwenci informatyki, którzy są właścicielami firmy i tworzą praktycznie cały zespół wygrali m.in. hackathon BrainCode Mobi, zorganizowany przez Grupę Allegro przy współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce.

Drużyna MobiTouch zajęła pierwsze miejsce w kategorii Open – czyli w konkursie na najlepszą aplikację mobilną. Ich projekt „DraftOUT” to aplikacja społecznościowa, dzięki której użytkownicy komunikują się przy pomocy jednego wielkiego płótna, po którym mogą rysować, udostępniać zdjęcia itp.

– Projekt przygotowany przez drużynę z Rzeszowa zrobił ogromne wrażenie na Jury konkursu – tłumaczy członek zwycięskiej drużyny Sławek Szewczyk. – Zostaliśmy docenieni za innowacyjność pomysłu oraz świetnie dopracowaną grafikę interfejsu użytkownika.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury obradowało ponad 90 minut, przy czym pod koniec obrad wezwali nas na konsultacje, dotyczyła ona weryfikacji naszego kodu- nie wierzyli, że napisaliśmy go na miejscu – dodaje z uśmiechem na twarzy Paweł Janda – członek drużyny MobiTouch

Oni są na dobrej drodze – start up Cervi
Z przyjaznego klimatu do tworzenia innowacyjnych przedsięwzięć skorzystali także studenci informatyki WSIiZ, którzy stworzyli start up Cervi. W minionych miesiącach znajdowali się w czołówce największych konkursów informatycznych, w których brali udział. Wygrali m.in. konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości” [dowiedz się więcej]. Zajęli II miejsce w maratonie programistycznym „Noc Żywych Developerów” [dowiedz się więcej]. Po pierwszym etapie największego na świecie konkursu technologicznego Imagine Cup 2015, organizowanego przez Microfoft, byli na pierwszym miejscu w Polsce [dowiedz się więcej], a teraz jako jeden z pięciu zespołów w swojej kategorii dostali się do finałów krajowych tego konkursu [dowiedz się więcej].

– Nasz projekt to system transmisji i analizy danych, korzystający z technologii Microsoft Azure, wspomagany bezzałogową maszyną latającą – wyjaśnia Vadym Melnyk, student informatyki WSIiZ, członek zwycięskiego zespołu. – Rozwiązanie jest odpowiedzią na problemy związane z bezpieczeństwem miejsc trudnych do ochrony tradycyjnymi metodami. Autonomicznie poruszający się dron, dokonujący bieżącej analizy monitorowanego obrazu w chmurze, jest przeznaczony dla instytucji takich jak straż graniczna czy służby ratownicze – dodaje Dominik Ciurko z zespołu Cervi.

8 i 9 kwietnia 2015 roku zespół Cervi będzie walczył w Warszawie o miejsce w światowym finale w Seattle. Nagrodą w konkursie jest wsparcie przy założeniu własnej firmy oraz 50 000 dolarów.

Czas na Ciebie
Informatyka to przyszłość. Informatyka w WSIiZ w Rzeszowie to pewna i bezpieczna przyszłość. Uczelnia kształci w tym obszarze na najwyższym poziomie. Jeśli też chcesz odnosić sukcesy – nie tylko w licznych konkursach informatycznych – ale przede wszystkim w życiu zawodowym, te studia są dla Ciebie! Trwa właśnie rekrutacja na informatyczne studia II stopnia. Dowiedz się więcej!