– Od podstawówki uczę się projektowania stron internetowych. Ale nigdy nie korzystałem z żadnych kursów. Teraz chciałbym uporządkować swoją wiedzę i zobaczyć, jak to robią profesjonaliści – tłumaczy Konrad Bosak, student WSIiZ, który korzysta z warsztatów.
WebAkademia IT dostępna jest jednak nie tylko dla studentów WSIiZ. Większość uczestników to ludzie spoza uczelni.
– Od paru lat szukałem takiego kursu. Te, z których korzystałem nie spełniły moich oczekiwań. Jesteście pierwsi w Rzeszowie z tak znakomitą ofertą. Same warsztaty poleciła mi córka, która studiuje na WSIiZie i jest bardzo zadowolona z tych studiów – mówi Mariusz Najda.
– Dwa lata temu skończyłam naukę i szczerze mówiąc bardzo mi jej brakuje. Poza tym, umiejętności, które spodziewam się tutaj zdobyć przydadzą mi się w pracy – dodaje Katarzyna Bąk.
Początkowo organizatorzy planowali uruchomić zajęcia WebAkademii IT tylko w jednej grupie. Ale chętnych było tak wielu, że w tej edycji warsztatu naukę rozpoczęły dwie grupy. Co ich zdaniem stanowi największy atut tej oferty?
– Zdecydowałem się na te warsztaty, bo jest bardzo merytoryczny program, duża liczba zajęć i bardzo atrakcyjna cena. Sprawdziłem też prowadzących poszczególne zajęcia i zdaje się, że to będą naprawdę bardzo profesjonalne i przede wszystkim praktyczne warsztaty – mówi Rafał Brągiel.
– Nasz warsztat programistyczny "Front-End developer" przeznaczony jest dla osób zarówno bez przygotowania informatycznego, jak również dla tych, którzy ukończyli studia informatyczne w innych specjalnościach. Od uczestników oczekujemy umiejętności logicznego myślenia i motywacji do nauki. Kreatywność i estetyka są dodatkowym atutem – wyjaśnia dr inż. Mariusz Wrzesień, Dziekan Wydziału Informatyki Stosowanej WSIiZ.
Jak będą wyglądać warsztaty
7 miesięcy intensywnego warsztatu przygotuje uczestników do zawodu Junior Front-End Developer. Na warsztatach oprócz 180 godzin zajęć warsztatowych w laboratoriach komputerowych, uczestnicy będą przygotowywać projekty pod okiem trenerów z firmy Ideo, MobiTouch i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Projekty te pozwolą im zbudować portfolio, które wykorzystają podczas przyszłej rozmowy o pracę. Dodatkowo otrzymają dostęp do profesjonalnych kursów i materiałów online z portalu strefakursow.pl. Dzięki nim będą mogli powtórzyć i poszerzyć swoją wiedzę zdobytą podczas laboratoriów w dowolnych czasie. Dostęp do kursów video jest nielimitowany, po ich oglądnięciu można przystąpić do testu, a po jego zdaniu otrzymają certyfikat potwierdzający umiejętności.
– W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na pracowników z branży IT, głównie programistów. Na podstawie ubiegłorocznych danych GUS ocenia się, że w Polsce brakuje obecnie ok. 50 tys. informatyków, a deficyt będzie rósł około 3-5% w każdym kolejnym roku. Stąd nasza inicjatywa WebAkademia.IT przygotowana przez nas wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wszystkich, którzy myślą o zmianie zawodu, a interesują się informatyką, również studentów, zapraszamy do udziału w siedmiomiesięcznym intensywnym warsztacie "Junior Front-End Developer". Po jego ukończeniu każdy uczestnik ma szanse aplikować na stanowisko młodszego programisty nie tylko w Ideo, ale także w wielu innych firmach w naszym regionie. Mamy nadzieję, że zainspirujemy wiele osób do podjęcia inicjatyw, które ułatwią im poruszanie się na rynku pracy – mówi Ziemowit Michno, Dyrektor Strategiczny Ideo Sp. z o.o.
Kim zostaną uczestnicy
Programista Front-End, to najogólniej mówiąc, osoba odpowiedzialna za wygląd strony lub aplikacji internetowej. Uczestnicy warsztatów będą się zajmować komunikacją z klientem, ustawianiem elementów na stronie oraz jej tworzeniem z uwzględnieniem użyteczności i estetyki. Od ich pracy zależeć będzie co, i w jaki sposób, internauta zobaczy na urządzeniach mobilnych, tabletach czy monitorze komputera otwierając daną stronę internetową. W trakcie pracy będą między innymi wykorzystywać HTML5, + CSS3, tworzyć proste aplikacje w JavaScript, jQuery, czy PHP, a wszystko to z zastosowaniem RWD oraz wykorzystaniem systemu do zarządzania treścią – np. WordPress.
Komercyjny koszt tego typu warsztatów realizowanych przez inne instytucje wynosi ok. 9000zł. Przygotowana przez WSIiZ i Ideo propozycja jest znacznie tańsza – studenci i absolwenci WSIiZ płacą jedynie 1550zł. Cena dla pozostałych wynosi 1950zł.
Więcej informacji: www.webakademia.it
Zobacz zdjęcia z pierwszych zajęć
Autor: Szymon Taranda