BIP WSIiZ

Dr hab. Jerzy Król, prof. WSIiZ

Profesor WSIiZ w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zatrudniony od 2019 roku.

Doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie fizyki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 2014), doktor nauk fizycznych w zakresie fizyki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 2005), magister nauk matematycznych w dziedzinie matematyka (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 1988).

Jego zainteresowania naukowe obejmują szerokie spektrum od podstaw matematyki i fizyki, poprzez fundamentalne związki między teorią kategorii, teorią mnogości czy teorią modeli, po geometrię i topologię różniczkową przestrzeni wymiarów 3 i 4 i podstawy fizyki. Wraz z Torstenem Asselmeyerem-Malugą z German Aerospace Center z Berlina zaproponowali i rozwinęli techniki umożliwiające wyjaśnienie pewnych nierozwiązanych zagadnień w kosmologii (np. problem stałej kosmologicznej) czy w teorii grawitacji (gładka kwantowa grawitacja). Ostatnio z dr Andrew Schumannem również z WSIiZ, próbują zastosować teorię toposów do zrozumienia zachowań rojów pewnych organizmów żywych (np. ameb) w kontekście realizowania przez nie procesów obliczalnych i nieobliczalnych.

W latach 2005 – 2006 pracował jako asystent w Zakładzie Teorii Pola i Cząstek Elementarnych Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. W latach 2006 – 2018 był adiunktem w Zakładzie Astrofizyki i Kosmologii Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach a potem profesorem nadzwyczajnym w tymże zakładzie. Od 2019 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych realizujących szerokie spektrum zainteresowań. Współpracuje ściśle z prof. Michałem Hellerem w dziedzinie czystej teorii kategorii i jej zastosowań w fizyce. Z Torstenem Asseklmeyerem Malugą stworzyli pionierskie podejście do struktur różniczkowych pewnych przestrzeni wymiaru 4 wraz z zastosowaniami w fizyce.

Ostatnio z Adrew Schumannem z WSIiZ opracowali pionierskie podejście do zagadnienia świadomości i rozszerzenia świadomości na układy niebiologiczne.

Uprawia wspinaczkę skałkową i turystykę górską.

 

Prowadzone przedmioty:

Physics (lectures), Discrete Nathematics (lectures), Mathematics (lectures), Physics (lectures)

 

Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.

 

DANE KONTAKTOWE

Dr hab. Jerzy Król, prof. WSIiZ
Katedra Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego
e-mail: jkrol@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2,
p. RA 244


KONSULTACJE

 

Konsultacje online każdy czwartek, 12:05 – 13:35 (online),

https://wsiz.webex.com/wsiz/j.php?MTID=m5c6571b74ccd7b47f1c9083a93ec68f2

 

Professor of WSIiZ – Chair of Cognitive Science and Mathematical Modeling.

Employed at the University of Information Technology and Management since 2019.

Habilitation on theoretical physics (University of Silesia, Faculty of Mathematics, Physics and Chemistry, 2014).

PHD on physics (University of Silesia, Faculty of Mathematics, Physics and Chemistry, 2005).

MSc in mathematics (University of Maria Curie Skłodowska in Lublin, Faculty of Mathematics, Physics and Chemistry, 1988).

His scientific interests focus on various fields of theoretical and mathematical physics and pure mathematics. They range from fundations of mathematics, set theory, category theory to differential geometry of smooth manifolds in dimensions 3 and 4 in mathematics and applications of these fields to physics, particularly quantum mechanics and theory of gravitation. Recently, together with Andrew Schumann, Krzysztof Bielas and Paweł Klimasara (also from WSIZ) they obtained interesting results in computational complexity and degrees of randomness realised by black holes and biological swarms. 

He cooperates tightly with Michał Heller in the field of category theory and Torsten Asselmeyer-Maluga in exotic smoothness of 4-manifolds and its applications to physics.

Recently, together with Andrew Schumann (WSIZ), they analysed and worked out the way how consciousness could be extended over non-biological systems like AI.

He authors and co-authors more then 50 scientific publications, book chapters and esseys.

In free time he practices rock climbing and mountaineering.

 

Conducted courses:

Materials for students are available at the relevant courses at the Moodle platform.

 

Office hours

 
 
Consultation every Thirsday, 12:05 – 13:35 PM (online)

https://wsiz.webex.com/wsiz/j.php?MTID=m5c6571b74ccd7b47f1c9083a93ec68f2

 

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2

35-225 Rzeszów

Telefon: 17 866 11 11

E-mail: wsiz@wsiz.edu.pl

Zapisz się do newslettera

Skip to content