Młodzi studenci z Polski, Turcji, Chin, Niemiec, Ukrainy, Słowacji i Kazachstanu, Rosji, Kirgistanu, spotkali się wczoraj, 12 grudnia, na wieczorze świątecznym, zorganizowanym przez Lidię Lejko, koordynatorkę programu Erasmus + w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
Mimo, iż w krajach, z których pochodzą, poza Polską, Słowacją i Niemcami, nie świętuje się Bożego Narodzenia, chętnie przyjęli zaproszenie do wspólnej biesiady przy tradycyjnych, polskich potrawach. Pierogi, ryba i barszcz z uszkami cieszyły się największą popularnością, a studenci mieli jeszcze do wyboru kapustę z grochem, gołąbki i pyszne ciasta – sernik oraz makowiec.
W ramach Programu Wymiany z uczelniami z Chin – Exchange Programme, do Polski przyjechali studenci z Chin. Dziewczyny z Anhui Xinhua University na WSIiZ studiują filologię angielską, a dodatkowo przez rok będą uczyć się języka polskiego, poznawać naszą kulturę i zwiedzać Europę. Zapytane o wrażenia po dwóch miesiącach pobytu w Rzeszowie, odpowiadają zgodnym głosem: – Spokojnie, czysto i bardzo mili ludzie wokół. Najchętniej chodzimy do Galerii, Millenium i do klubu Shine, oczywiście po zajęciach.
O różnych sposobach i okresach świętowania w dalekich krajach, studenci z poszczególnych krajów opowiadali barwnie i zabawnie. Ukrainka Daria, przyznała z rozbrajającą szczerością, że pochodzi z niereligijnej rodziny i aby opowiedzieć o tym jak święta Bożego Narodzenia wyglądają na Ukrainie, musiała po prostu poczytać w Internecie. Chinka You, przygotowała bardzo kolorową prezentację i od niej dowiedzieliśmy się, że 4 lutego 2019 zacznie się, według chińskiego kalendarza, Rok Świni, a przed świętem najważniejsze jest sprzątanie i przystrajanie domów. Chińczycy w tym czasie jedzą różne potrawy w zależności od regionu, ale rybę jedzą wszyscy. Obowiązkowym prezentem noworocznym jest tzw. Red packet, czyli gotówka w czerwonej kopercie.
O świętach, państwowych i religijnych obchodzonych w Turcji opowiedział Alperen: – Święto Niepodległości i Dzień Dziecka, Dzień Pracy i Solidarności, Dzień Młodości i Sportu, Dzień Zwycięstwa, Dzień Republiki to okazje do rodzinnych spotkań i wypoczynku. Ramadan to cały dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, kiedy świętuje się objawienie Koranu prorokowi Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Muzułmanie powstrzymują się w tym okresie od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów, od wschodu do zachodu słońca.
O tym jak Nowy Rok świętuje się w Kazachstanie pokazała nam na przykładzie swojej rodziny, urocza studentka, Aktoty. Lekko i z humorem opowiedziała o dniu 31 grudnia, kiedy to rodzina siada do wspólnej biesiady przy stole, żeby zjeść tradycyjne potrawy, złożyć sobie życzenia, wymienić drobne prezenty, obdarować dzieci słodyczami i zanim wybuchną noworoczne fajerwerki – zatańczyć wokół drzewa, a potem wieszać na jego gałązkach kokardki, które mają pomóc w spełnieniu się życzeń. Jednak najważniejszym momentem świętowania jest noworoczne przemówienie Prezydenta Kazachstanu, którym od 1991 roku nieprzerwanie jest Nursułtan Nazarbajew. Nieskończoną liczbę kadencji i dożywotni immunitet umożliwiło mu nadanie przez parlament w 2010 roku tytułu „Jełbasy”, czyli Lidera Nacji. 1 stycznia w Kazachstanie jest dniem odwiedzin, można wybrać się z wizytą do przyjaciół czy rodziny, albo przyjąć ich u siebie.
Nawet Słowacy, którzy obchodzą święta Bożego Narodzenia w bardzo podobny sposób jak Polacy, mają swoje własne, kryjące się w potrawach „małe tradycje”. O tym jak wygląda na Słowacji grudniowe świętowanie opowiedzieli Aleksandra, Katerina i Wiktor.
Pomimo różnic w kalendarzu i sposobie celebrowania rozmaitych świąt, wszyscy młodzi studenci, bez względu na to, czy pochodzą z Kazachstanu, Chin, Turcji czy Polski podkreślali jedno – najważniejsze jest przy takich okazjach spotkanie w gronie rodzinnym, możliwość spędzenia czasu wspólnie, bez pośpiechu, w cieple życzeń i rozmów, jakie prowadzi się właśnie w takich specjalnych momentach.
To właśnie okazja do spokojnego świętowania w gronie najbliższych czyni z tych wszystkich świąt coś wyjątkowego, na co się długo czeka, a potem długo wspomina.