W murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 23 maja br. odbył się finał „MówiMy” konkursów – „Młodzi dla Planety”, „Młodzi dla Społeczeństwa” i „Młodzi dla Zdrowia”. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 50 uczniów z 21 szkół.
„MówiMy – co chcesz przekazać światu” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Nadesłane prace konkursowe oceniało jury w składzie:
- dr hab. Katarzyna Gaweł-Bęben, prof. WSIiZ (Przewodnicząca w Komisji Konkursowej „Młodzi dla Zdrowia”)
- dr Kateryna Lysenko-Ryba (Przewodnicząca w Komisji Konkursowej „Młodzi dla Planety”)
- dr Gabriela Piechnik-Czyż (Przewodnicząca w Komisji Konkursowej „Młodzi dla Społeczeństwa”)
- Ilona Małek (TVP Rzeszów)
- Monika Przygoda- Narowska (Logistics Customer Service Manager)
- dr Karolina Palimąka
- dr Małgorzata Sokół
- mgr Agata Szrek-Walkosz
- mgr Oliwia Bosek
- mgr Angelika Dąbrowska-Mycek
Podczas uroczystego wręczenia nagród, zgromadzonych gości przywitał Rektor, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ. Trzy lata temu przyjęliśmy strategię zrównoważonego rozwoju, gdzie zapisaliśmy szereg wskaźników i działań, które chcemy podjąć. Jedno z nich dotyczyło organizacji konkursów dla szkół o tematyce szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. Trzy lata temu rozpisaliśmy konkurs „Młodzi dla planety”, ale stwierdziliśmy, że jest to konkurs dalece niewystarczający w kontekście zasięgu. Dlatego rozszerzyliśmy go o inne elementy, które wiążą się ze zrównoważonym rozwojem, stąd: „Młodzi dla zdrowia” i „Młodzi dla społeczeństwa” – powiedział prof. Andrzej Rozmus.
Nasza uczelnia ma zielony kampus w Kielnarowej i stara się być zielona w dobrym tego słowa znaczeniu. Dbamy o to miejsce, staramy się zasadzać nowe drzewa, mamy różne uprawy ekologiczne. Wychodzimy bowiem z założenia, że współczesna instytucja powinna koegzystować w zgodzie z planetą. Co, niestety jest bardzo trudne, ponieważ ciężko jest wskazać konkretne działania człowieka, które byłyby dla planety pożyteczne. Na szczęście ta świadomość naszego wpływu na planetę jest coraz większa. Na szczęście świadomość młodych ludzi jest coraz większa – dodał.
Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała krótkiego wykładu prof. dra hab. Konrada Szychowskiego pod tytułem „Triklosan – niewidzialny wróg wpływający na zdrowie, środowisko i społeczeństwo”.
Prof. Szychowski to specjalista w dziedzinie neurobiologii, neurotoksykologii i biologii komórki. Od lat prowadzi badania nad wpływem substancji chemicznych na funkcjonowanie układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem toksyn środowiskowych i ich długofalowych skutków dla zdrowia człowieka.
Laureaci w konkursie „Młodzi dla planety”
Po wykładzie przyszedł czas na rozdanie nagród. W konkursie „Młodzi dla planety” pierwsze miejsce zajął zespół, w skład którego wchodziły: Patrycja Flak, Milena Szewc i Marta Federkiewicz, czyli uczennice klasy III w II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Temat ich pracy to: „Działania na rzecz środowiska”.
W swojej pracy chciałyśmy zwrócić uwagę na to, co już zostało zrobione na rzecz środowiska oraz na to, co jeszcze należy zrobić i zmienić. Chciałyśmy też podkreślić, że zmian może dokonać każdy, także pojedynczy człowiek, a nie tylko przywódcy – powiedziały podczas wręczania nagród laureatki pierwszego miejsca.
Opiekunem merytorycznym zespołu była Marta Rondzista-Palak – Działajmy, nie oglądajmy się na innych, tylko pomyślmy o tym, co się dzieje w naszych gospodarstwach domowych – powiedziała opiekunka zespołu.
II miejsce zajął zespół w składzie: Julia Bielat oraz Jakub Szocik, czyli uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Temat ich pracy to: „Ekologiczny rachunek sumienia”. Opiekunem merytorycznym była Oliwia Błaź-Szpyrka.
Ostatnie miejsce na podium zajęła Emilia Buksińska, uczennica klasy III z II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Temat jej pracy to: „Skracaj łańcuchy dostaw – jak kupować z mniejszym śladem węglowym?”. Opiekunem merytorycznym była Magdalena Żuczek.
Nagrody w konkursie „Młodzi dla planety” wręczała dr Kataryna Lysenko-Ryba, Prodziekanka Kolegium Zarządzania ds. kierunku Logistyka.
Laureaci w konkursie „Młodzi dla społeczeństwa”
W konkursie „Młodzi dla społeczeństwa” nie przyznano pierwszego miejsca. II miejsce zajęła Justyna Hołody, uczennica klasy IV z Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Tematem jej pracy było: „Obserwowani, ale niewidzialni”.
W swojej pracy skupiłam się na mediach społecznościowych, które są dziś ważną częścią życia. Nagrywając podcast z młodymi ludźmi, okazało się, że oni nie do końca rozumieją, że to, co pojawia się w social mediach nie zawsze jest prawdą. Moim zdaniem, od najmłodszych lat powinno się uczyć świadomego korzystania z internetu. Jeśli chodzi o „Obserwowanych, ale niewidzialnych”, to tutaj zwracam szczególną uwagę na to, że wiele osób w sieci pokazuje, że są szczęśliwi, a tak naprawdę mogą mieć problemy – powiedziała Justyna Hołody podczas odbierania nagrody.
Cieszę się, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, jaki wpływ na ich życie ma internet. Większość młodych osób pierwsze, co robi po przebudzeniu, to zagląda do telefonu i do social mediów. Każdy chciałby żyć tak, jak pokazują to ludzie w sieci. Każdy wyobraża sobie, że tak jest naprawdę, a w rzeczywistości jest to kreacja. Niestety to ma ogromny wpływ na nas i nasze problemy – dodała Anna Haliniak, opiekun merytoryczny projektu.
III miejsce zajęła Klaudia Pietkiewicz, uczennica klasy II z Zespół Szkół nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie. Temat jej pracy to: „Konstytucja jako dobro wspólne wszystkich obywateli”. Opiekunem merytorycznym był Marcin Jasiński.
Nagrody w konkursie „Młodzi dla społeczeństwa” wręczała dr Karolina Palimąka, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ.
Laureaci w konkursie „Młodzi dla zdrowia”
W konkursie „Młodzi dla zdrowia” pierwsze miejsce zajął zespół, w skład którego wychodziły: Lena Mycek i Maja Kwiatkowski, uczennice klasy II z Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie. Temat ich pracy to: „Z talerza do kosmetyczki?! Warzywa w służbie urody”. Opiekunem merytorycznym była Anna Mazur-Rylska.
Temat wybrałyśmy nie bez powodu. Pokazuje on fajne rozwiązania dla zdrowia, dla urody i dla środowiska. Żyjemy w świecie, w którym problem marnowania żywności i nadprodukcji odpadków jest naprawdę znaczący, dlatego stwierdziłyśmy, że w naszej pracy będziemy promować idee wykorzystywania naturalnych składników, nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji – powiedziały podczas rozdawania nagród zwyciężczynie konkursu „Młodzi dla zdrowia”.
II miejsce zajął zespół: Julia Kochańska i Dominika Ochał, uczennice klasy III z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie oraz Piotr Król, uczeń klasy III z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie im. gen. Władysława Andersa. Temat ich pracy to: „Propsychiczni”. Opiekunem merytorycznym była Anna Machowicz.
III miejsce zajął zespół w składzie: Oliwia Siembida i Wiktoria Duszkiewicz, uczennice klasy II z Zespołu Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli. Temat ich pracy to: „Aktywni na 100% – moja rutyna, mój ruch, moje zdrowie. Jak fizjoterapia i regularny ruch mogą wpływać na nasze zdrowie?”. Opiekunem merytorycznym była Barbara Korczyńska.
W kategorii „Młodzi dla zdrowia” nagrody wręczała dr Małgorzata Sokół, Pełnomocnik Rektora ds. potwierdzania efektów uczenia się.
Uroczyste wręczenie nagród poprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz, Kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ.
Sponsorzy nagród rzeczowych w konkursie:
- „Młodzi dla planety”: Biuro Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ, KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.
- „Młodymi dla Społeczeństwa”: Koala Marketing i People Can Fly
- „Młodzi dla Zdrowia”: Inglot, Bielenda, Orcideo, Klinika Estetyki Fortitudo, Gabinety Rehabilitacji RUDEK, Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny Sp. z o.o.
Wszystkie konkursy były objęte Patronatem Honorowym Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.