Dziś na rynku pracy wygrywa ten, kto potrafi odnaleźć się w wielokulturowym środowisku. Dlatego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat uczy pracy w międzynarodowych zespołach, rozumienia innych kultur i swobodnej komunikacji w języku angielskim, czyli dokładnie tego, czego oczekują dziś pracodawcy na całym świecie.

Kolejnym, wielkim krokiem w umiędzynarodowieniu WSIiZ jest m.in. przystąpienie do prestiżowego Sojuszu Uniwersytetów Europejskich SUNRISE (ze wsparciem Komisji Europejskiej). Czym on jest? To inicjatywa, która łączy regionalne uczelnie z Europy z firmami i instytucjami publicznymi, aby wspólnie tworzyć innowacje oraz rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju na poziomie regionalnym.

SUNRISE, do którego WSIiZ formalnie należy od stycznia 2025 roku, tworzą uznane uczelnie z Niemiec, Włoch, Francji, Szwecji, Portugalii, Cypru oraz Bośni i Hercegowiny.

A co SUNRISE w praktyce oznacza dla studentów WSIiZ?

  • Od roku akademickiego 2026/2027 możliwość uzyskania dwóch osobnych dyplomów uczelni partnerskich (double degree) lub jednego wspólnego dyplomu wydanego przez współpracujące uczelnie (joint degree). Ponadto dostęp do letniej szkoły, gier edukacyjnych oraz szerokiego programu mobilności opartego na zasadach programu Erasmus+ (od roku akademickiego 2025/2026). Udział w studiach zagranicznych i zdobycie dyplomu uczelni partnerskiej to dla pracodawcy wyraźny sygnał, że absolwent WSIiZ posiada doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku oraz umiejętność rozwoju i działania w strukturach firm i instytucji o zasięgu globalnym.
  • Świadomy wybór i kształtowanie ścieżki zawodowej. Dzięki metodzie BE(a)ST, uczelnia pomaga zaplanować studentom rozwój krok po kroku. Dla pracodawcy oznacza to, że absolwent WSIiZ to nie tylko osoba z dyplomem, ale ktoś, kto świadomie wybrał swoją ścieżkę zawodową, zna swoje mocne strony i potrafi działać celowo. To także sygnał, że taki człowiek szybciej odnajduje się w pracy, wymaga krótszego wdrożenia i lepiej rozumie potrzeby rynku.
  • Rozwój umiejętności nie tylko na zajęciach, ale też poprzez udział w dodatkowych kursach, tzw. lifelong learning oraz możliwość zdobycia mikropoświadczeń (również uczelni zagranicznych), czyli potwierdzeń (w nowoczesnej formie odznak cyfrowych) wybranych, konkretnych kompetencji. Dla pracodawcy oznacza to dostęp do dobrze przygotowanych, zaangażowanych ludzi, którzy już w trakcie studiów uczyli się pracy projektowej, doradczej czy konsultingowej w realnym środowisku zawodowym.
  • Możliwość uczestnictwa w zespołach badawczych, wspólnych aplikacjach grantowych oraz szkoleniach dla młodych badaczy. Dla studenta takie doświadczenia to solidny fundament do budowania międzynarodowej kariery naukowej.

Międzynarodowość we WSIiZ to także codzienny kontakt z zagranicznymi studentami, wykładowcami i gośćmi z blisko 50 krajów. To możliwość studiowania po angielsku w Polsce lub częściowo za granicą dzięki właśnie takiemu projektowi, jak SUNRISE.

To także wiele okazji do szlifowania angielskiego w praktyce, nawet jeśli studia są po polsku. To również szansa na nawiązanie cennych kontaktów i międzynarodowych przyjaźni.

Create your life. 😊