Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Elbphilharmonie w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Wigmore Hall w Londynie, NOSPR w Katowicach, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł na wielu renomowanych festiwalach Chopin i jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Bebersee Festival i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w holenderskim Ede. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali Norbert Palej, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic.
Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2018. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
Urodził się w Koninie. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, profesora Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Już jako młody student Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej.
W swojej karierze współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami wśród których znaleźli się: Ł. Borowicz, G. Chmura, A. Duczmal, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk, A. Wit, D. Raiskin, P. Hahn czy G. Guerrero.
Nagrał muzykę Jana A.P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening, reż. Lajos Koltai, Get low, reż. Aaron Schneider i I’ll find you, reż. Martha Coolidge.
Artysta koncentruje się na interpretacji i badaniach nad muzyką polską, którą stara się przybliżać publiczności jako dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali Muzyka na szczytach (2009–2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011), których jest pomysłodawcą.
Janusz Wawrowski został nagrodzony dwoma Fryderykami: w 2017 r. za płytę Sequenza, a w 2019 za solowy album Hidden Violin. Otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Nagrodę Norwida 2019 za odnalezienie, rekonstrukcję i wykonanie Koncertu Skrzypcowego Ludomira Różyckiego. Artysta związany jest z wytwórnią Warner Classics, pod marką której ukazało się już jego 6 albumów.
Janusz Wawrowski, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra skrzypcach Polonia zbudowanych w 1685 r. przez Antonio Stradivariego. Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.