Uroda i zdrowie – człowiek od zawsze przywiązywał do nich dużą wagę, dążąc do jednego i drugiego jednocześnie. To możliwe, ale wymaga nieco wysiłku. Nieocenioną pomoc świadczą nam w tym dążeniu kosmetolodzy i kosmetolożki. Czy takie osoby pracują w każdym gabinecie kosmetycznym? Zdecydowanie nie! Ale we WSIiZ na kierunku Kosmetologia studiuje bardzo wiele kosmetyczek i bardzo sobie te studia chwalą.

Na pytania dotyczące kierunku Kosmetologia odpowiada dr n. med. Beata Antosiewicz-Klimczak, Prodziekan Kolegium Medycznego WSIiZ ds. Kierunku Kosmetologia.

Kosmetyczka a kosmetolog/kosmetolożka – czy to jest ten sam zawód?

Jako osoba zajmująca się naukowo zdrowiem często spotykam się z sytuacją, gdy kosmetyczka utożsamiana jest z kosmetologiem a kosmetolog z kosmetyczką. Wiele osób używa zamiennie tych  dwóch nazw zawodów, co nie jest poprawne, gdyż są to dwa odrębne zawody, czego potwierdzeniem są inne kody zawodu nadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz inne przyporządkowanie do specjalności.  Zawód kosmetologa umiejscowiony jest w grupie specjalistów do spraw zdrowia natomiast kosmetyczka w grupie pracowników usług i sprzedawców.

Jak wygląda proces kształcenia kosmetyczek, a czego uczą się osoby studiujące kosmetologię?

Najbardziej zauważalną z różnic między kosmetologiem a kosmetyczką jest inna ścieżka edukacji, a co za tym idzie inne wykształcenie. Kosmetolog to absolwent lub absolwentka studiów wyższych, natomiast zawód kosmetyczki można uzyskać kończąc technikum profilowane na usługi kosmetyczne, studium policealne czy kursy zawodowe.  Kształcenie z zakresu kosmetologii obejmuje o wiele szerszy zakres wiedzy teoretycznej  zorientowanej na przedmioty z zakresu nauk medycznych, nauk farmaceutycznych oraz nauk o zdrowiu niż to jest w przypadku kształcenia kosmetycznego. O wiele bardziej rozbudowana jest część kształcenia praktycznego, a na samych studiach I stopnia obowiązuje 960 godzin praktyk zawodowych, co daje możliwość doskonalenia wiedzy, umiejętności jak również kompetencji w warunkach rzeczywistych.

Kosmetolog/kosmetolożka specjalizuje się nie tylko z zakresu zabiegów kosmetologii pielęgnacyjnej i upiększającej, ale również leczniczej, działając w bezpośredniej współpracy z personelem medycznym. Dodatkowo posiada wszelkie kompetencje do recepturowania produktów kosmetycznych oraz badania ich właściwości. To zawód, który wymaga nie tylko zdolności manualnych i perfekcjonizmu w wykonywaniu szerokiego spektrum zabiegów kosmetologicznych, ale także fachowej wiedzy i kompetencji, które dadzą klientom poczucie bezpieczeństwa, z jednoczesnym uzyskaniem zadowalających efektów zabiegowych.

Czy rynek pracy potrzebuje kosmetologów i kosmetolożek?

Branża beauty  jest obecnie jedną z prężniej  rozwijających się na rynku usług związanych z jakością życia. W czasach, kiedy jest coraz większa świadomość społeczeństwa w zakresie dbałości o zdrowie i urodę widoczne jest zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Na rynku pracy przewagą osób z wykształceniem kosmetologicznym jest niewątpliwie znacznie szerszy zasób kompetencji w zakresie wykonywanych zabiegów kosmetologicznych z uwagi na wielopłaszczyznowe kształcenie, którego podstawą są nauki medyczne. Warto podkreślić, że w branży kosmetycznej nie ma stagnacji. Podlega ona nieustannemu rozwojowi i wymaga ciągłego doskonalenia, dlatego też wiele kosmetyczek decyduje się na podjęcie studiów na kierunku Kosmetologia we WSIiZ, by zostać wszechstronnie wykształconym Kosmetologiem mogącym skutecznie działać w nurcie healthy aging.

 Jakie będą kosmetyki przyszłości?

Zapewne będzie dalej wzrastać popularność kosmetyków opartych o surowce naturalne i wpisujących się w trendy zrównoważonego rozwoju. Zyskiwać będą na popularności produkty kosmetyczne, które działają na zasadzie stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, wspierające jej mikrobiom. Ponad to producenci kosmetyków będą zaskakiwać konsumentów nieoczywistymi i zaskakującymi formami kosmetyków.