Informatyka, Zarządzanie i Logistyka – absolwenci tych kierunków najkrócej szukają pracy i najlepiej zarabiają

Z najnowszego raportu dotyczącego Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), obejmującego dane z roku 2021 wynika, że z dyplomem WSIiZ najkrócej szukają pracy Absolwenci kierunków Informatyka i Zarządzanie, a ich zarobki są najwyższe. Dobrze radzą sobie także Absolwenci kierunku Logistyka. Raport został przygotowany już po raz ósmy na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wśród absolwentów WSIiZ najszybciej znajdują pracę osoby kończące kierunki:

• Informatyka (niestacjonarne, II stopień) – znajdują pracę w przeciągu kilku dni;
  • Zarządzanie (stacjonarne i niestacjonarne, II stopień) – średni okres poszukiwania pracy wynosi około 3 tygodnie;
  • Logistyka (niestacjonarne, I stopień) – podjęcie pierwszej pracy zajmuje niespełna miesiąc.

Jeśli uwzględnimy w badaniach kategorię osób, które posiadały doświadczenie zawodowe jeszcze przed uzyskaniem dyplomu, to w przypadku absolwentów Informatyki niestacjonarnych II stopnia oraz studiów stacjonarnych I stopnia wskaźnik wynosi 0 – to oznacza, że kończąc studia absolwenci WSIiZ już mają pracę!

Z raportu wynika także, że nasi absolwenci Informatyki (studia II stopnia, studia niestacjonarne) zarabiają najlepiej spośród absolwentów tego kierunku innych uczelni w regionie.

Jeśli chodzi ogółem o zarobki otrzymywane zaraz po studiach, to najlepiej zarabiają absolwenci WSIiZ następujących kierunków:

• Informatyka niestacjonarne, II stopień – 6435.13 zł brutto
  • Zarządzanie stacjonarne, II stopień – 5088,95 zł brutto
  • Informatyka niestacjonarne, I stopień – 5074.82 zł brutto
  • Zarządzanie niestacjonarne, II stopień – 4314.64 zł brutto
  • Zarządzanie stacjonarne, I stopień – 4027.75 zł brutto.

Tak dobre dane o zarobkach i czasie poszukiwania pracy przez naszych absolwentów pokazują, że absolwenci WSIiZ są bardzo dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Najlepiej radzą sobie na rynku pracy absolwenci kierunku Informatyka i Zarządzanie. Absolwenci tych kierunków najlepiej zarabiają na początku swojej kariery zawodowej, a dodatkowo absolwenci kierunku Informatyka, którzy zdobyli doświadczenie w czasie studiów, kończąc naukę mają już miejsce zatrudnienia – podkreśla Agnieszka Cieśla, Kierownik Biura Karier WSiIZ

ELA – Ekonomiczne Losy Absolwentów jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Co bardzo ważne dane zgromadzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pochodzą z dwóch niezależnych źródeł. Pierwsze to dane z ZUS. Drugie źródło to system POL-on, czyli system informacji o szkolnictwie wyższym wspierający pracę MEiN. ELA gromadzi dane o ekonomicznych losach wszystkich absolwentów polskich szkół wyższych, żeby ustalić – ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy lub ilu wśród nich jest bezrobotnych. Automatyczna analiza dokonywana jest przy pomocy unikatowego w skali światowej oprogramowania. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Dane obejmują wszystkie osoby, które ukończyły studia od 2014 do 2021 roku.

Do tej pory ELA przeanalizowała sytuację aż 1,8 mln absolwentów szkół wyższych na rynku pracy. ELA analizuje dane z ponad 34 tys. kierunków studiów.