Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Zdrowy kręgosłup – lepsza jakość życia. Mechanizmy uszkodzeń segmentu ruchowego i etiopatogeneza dolegliwości bólowych kręgosłupa” w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Wykład odbędzie się 24 kwietnia br. o godz. 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Jego celem jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Wykład poprowadzi  Blanka Martowska – doktorantka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Absolwentka studiów magisterskich kierunku Fizjoterapia oraz kierunku Biologia eksperymentalna. Jej praca zawodowa i zainteresowania skupiają się na terapii pacjentów po zabiegach ortopedycznych, w tym po zabiegach rekonstrukcyjnych aparatu więzadłowego i endoprotezoplastykach stawów. W pracy naukowej zajmuje się oceną rozkładu nacisku stóp na podłoże u osób w różnym wieku oraz wpływem parametrów równowagi ciała i stabilności posturalnej na ryzyko upadków.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w zespole Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Obecnie czynnie angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, w szczególności dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, będąc członkiem Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym „Daj szansę”.

Plakat – po lewej stronie zdjęcie starszej kobiety w stroju sportowym, siedzącej po turecku na macie. Po prawej na zielonym tle napisy: Zdrowy kręgosłup – lepsza jakość życia. Mechanizmy uszkodzeń segmentu ruchowego i etiopatogeneza dolegliwości bólowych kręgosłupa; Serdecznie zapraszamy na wykład, który poprowadzi mgr Blanka Martowska w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Poniżej przy obrazku budzika napis – 24 kwietnia 2024, godz. 17.00. Pod spodem, po prawej stronie czerwonego znacznika pineski na mapie znajduje się napis - aula im. Prof. Jerzego Chłopeckiego, ul. Sucharskiego 2, Rzeszów. Poniżej mniejszymi literami - Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Na samym dole trzy loga: Ministerstwa Zdrowia i Nauki; Akademii Zdrowia 50+; Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Plakat wykładu – Zdrowy kręgosłup

Bóle kręgosłupa stanowią coraz częstszą przyczynę zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki, specjalisty neurologa, ortopedy czy reumatologa. Przyczyny bólów kręgosłupa są różnorodne, jednak najczęściej wiążą się z przeciążeniami mięśni przykręgosłupowych i zmianami zwyrodnieniowymi, a w zaawansowanych przypadkach dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych oraz do rozwoju dyskopatii. Dolegliwości bólowe kręgosłupa są przyczyną znacznych trudności w podejmowaniu pracy zawodowej, aktywności sportowej, a często utrudniają nawet wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego.

Aktualny postęp w dziedzinie medycyny i rehabilitacji stwarza szereg możliwości radzenia sobie z bólem kręgosłupa, dobranych indywidualnie w zależności od przyczyny występujących dolegliwości.

Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wówczas o wypełnienie i przesłanie formularza do dnia 24.04.2024 do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres e-mail.

Zaproszenie na wykład w formie graficznej. Na jasnym tle po prawej stronie znajduje się zdjęcie uśmiechniętej starszej pary, pod zdjęciem czerwony napis – 24 kwietnia 2024 godz. 17.00. Po lewej stronie napisy: Serdecznie zapraszamy na wykład; Zdrowy kręgosłup – lepsza jakość życia. Mechanizmy uszkodzeń segmentu ruchowego i etiopatogeneza dolegliwości bólowych kręgosłupa; Podczas wykładu dowiedzą się Państwo. Następnie zaznaczone na zielono, wypunktowane cztery napisy: jakie są najczęstsze przyczyny oraz dolegliwości bólowe kręgosłupa; jakie metody leczenia i rehabilitacji są naprawdę skuteczne; co pomaga zmniejszyć ból; jak zachować zdrowy kręgosłup na dłużej – najważniejsze zasady profilaktyki. Na dole grafiki, na ciemnozielonym pasku, logo Ministerstwa Zdrowia i Nauki oraz napis: Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Zaproszenie na wykład Zdrowy kręgosłup