O tym czy 2+2 = 4 i czy staranne bryły geometryczne, to wszystko co matematyka ma dziś do zaproponowania, opowie dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ podczas swojego wykładu pt. „Nie tylko 2+2=4 czyli potęga matematycznej wyobraźni”. Wykład odbędzie się w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”, którego hasło brzmi „Wyzwania cywilizacyjne”.

Jak mówi dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ, matematyka wykraczająca poza ramy nauki szkolnej okazuje się być wspaniałą i niesamowitą podróżą, którą ogranicza jedynie wyobraźnia. W XX wieku w matematyce dokonano wielu ciekawych odkryć szczególnie w dziedzinie geometrii. Wydawać by się mogło, że geometria to pojęcie czysto teoretyczne i zamknięte tymczasem przykłady wskazują, że jest ona ukrytym budulcem otaczającej nas materii. Do pełnego wykorzystania możliwości geometrii niezbędna jest z kolei matematyczna wyobraźnia – tłumaczy Prelegent.

Podczas wykładu dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ, poruszy tematy związane z rozwojem matematyki na przestrzeni lat, a także opowie o znaczeniu wyobraźni w rozwoju matematyki. Ponadto Profesor przybliży widzom pojęcie matematyki wyższej oraz opowie o przykładach modeli matematycznych w których 2+2 nie zawsze równa się 4. Opowie również o nowoodkrytych właściwościach brył geometrycznych i zaprezentuje ciekawe przykłady m.in. Butelkę Kleina.

Wykład odbędzie się 21 lutego br. (środa), o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ.

Kilka słów o Prelegencie – dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ

dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ – polski matematyk i popularyzator matematyki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Katedry Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w układach dynamicznych, topologii, matematycznych aspektach wyborów, co zostało nazwane później prawem Ciesielskiego.

O cyklu „Przybij piątkę nauce”

W ramach cyklu Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.