Jesteś osobą 50+ i chcesz dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zaprasza do udziału w projekcie „Akademia Zdrowia 50+”, który w roku akademickim 2023/2024 przyciągnął zainteresowanie wielu Słuchaczy i społeczności lokalnej. Projekt będzie kontynuowany w nowym roku akademickim i potrwa do końca czerwca 2025 r.
Głównym celem projektu jest popularyzacja nauki i wiedzy wśród osób 50+ oraz ukazanie ich przydatności w życiu codziennym, szczególnie w kwestiach związanych ze zdrowiem, także psychicznym, profilaktyką chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych, jak również koncepcji aktywnego starzenia. W ramach projektu realizowane będą wykłady i warsztaty o charakterze naukowym, które zostaną przeprowadzone przez specjalistów z dziedzin m.in. biologii, farmakologii, biotechnologii, kosmetologii, psychologii, rozwoju osobistego, dietetyki czy fizjoterapii.
Akademia Zdrowia 50+ to cykl bezpłatnych wykładów i warsztatów, w których może uczestniczyć każdy, kto osiągnął co najmniej 50 rok życia. Wykłady mają charakter otwarty oraz prowadzone są w formule hybrydowej, co oznacza, że udział możliwy jest zarówno stacjonarnie, jak i online dzięki równoczesnej transmisji na żywo. Podczas zaplanowanych w projekcie wykładów uczestnicy projektu zapoznają się ze stanem aktualnej wiedzy naukowej na temat kwestii związanych z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, metodami zachowania aktywności, zdrowiem psychicznym i dietoprofilaktyką. Warsztaty, dopasowane tematycznie do tematyki bloków wykładowych, pozwolą zaś na ukazanie przydatności sposobów zastosowania wiedzy naukowej w codziennym życiu. Warsztaty realizowane są w małych grupach, tak by zapewnić najwyższą jakość przekazywanej wiedzy, równocześnie koncentrując się na każdym uczestniku. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy za pośrednictwem ogłaszanych na bieżąco rekrutacji.
Bardzo cieszymy się, że możemy realizować ten projekt, gdyż obserwujemy szczególne zainteresowanie osób 50+ tematami związanymi ze zdrowiem – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektorka Akademii 50+, działającej od 13 lat w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Nasi Słuchacze często zgłaszają problemy z dostępem do opieki medycznej i lekarzy specjalistów oraz rzetelnej informacji na temat profilaktyki zdrowotnej. Pandemia spowodowała pogorszenie zdrowia psychicznego osób starszych – objawy depresyjne w tej grupie osób w Polsce występują u prawie co czwartego seniora, a ta liczba stale rośnie. Projekt zapewnia osobom starszym dostęp do wiedzy naukowej i wyników najnowszych badań, a przekazywane treści pomagają często zweryfikować rzetelność wiadomości przekazywanych przez rodzinę czy tych pochodzących z reklam. Celem projektu jest więc popularyzacja wiedzy naukowej, ale też ukazanie jej przydatności w życiu codziennym – dodaje Struck-Peregończyk.
W okresie trwania projektu zrealizowanych będzie 16 wykładów i 16 warsztatów z czterech bloków tematycznych:
· Zdrowie przed wszystkim,
· Aktywność 50+,
· Zdrowie psychiczne
· Żywienie ma znaczenie.
Połowa planowanych spotkań za nami. Jak w poprzednich latach, do końca trwania projektu będą realizowane po 4 wykłady i 4 warsztaty w semestrze. Poniższa grafika przedstawia treści poruszane w roku akademickim 2024/2025.
Zapisy na warsztaty oraz tematyka wykładów będzie ogłaszana TUTAJ.
Projekt został sfinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.