Fundacja im. Bronisława Geremka oraz Student Center for Research on European Union „EU Club” zapraszają do wzięcia udziału w rzeszowskiej edycji projektu „Mix the Bubbles”. Trzydzieścioro młodych ludzi z Podkarpacia będzie wspólnie wypracować rozwiązania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej.

W trakcie dwudniowych, moderowanych warsztatów uczestnicy w wybranych miastach Polski, Grecji i Włoszech będą wspólnie pracować nad projektami nowego prawa na poziomie unijnym (policy proposal) – m. in. w zakresie klimatu i ochrony środowiska, ochrony zdrowia, wyzwań cyfrowych, praworządności i unijnych wartości czy rynku pracy.

Rzeszowska edycja Mix the Bubbles dedykowana jest praworządności oraz wartościom, na których zbudowana jest Unia Europejska. Celem projektu Mix the Bubbles jest znalezienie sposobu dotarcia do nieangażującej się w codziennym życiu w europejskie kwestie większości obywateli. Chodzi o segment społeczeństwa, który na potrzeby projektu określany jest mianem passive positives – są to osoby w wieku od ok. 18 do 35 roku życia, które mają raczej pozytywne nastawienie do UE, lecz nie interesują się mocno sprawami na poziomie europejskim i są raczej skoncentrowane na własnym życiu.

Jako organizatorzy chcemy „wymieszać bąbelki” – euroentuzjastów oraz passive positives, czyli osoby które są nastawione neutralnie do członkostwa Polski w UE – mówi dr Sylwia K. Mazur – rzeszowska koordynatorka projektu. Wychodzimy poza Polskę – proposale zostaną przetłumaczone na kilka języków: angielski, włoski, grecki oraz polski, następnie zostaną załadowane na platformę i rozpocznie się głosowanie na najlepsze z nich. Wybrane projekty będziemy starać się promować na forum Parlamentu Europejskiego, zaś ich autorki i autorzy zostaną zaproszeni na Final Event, który odbędzie się w II połowie 2022 roku – informuje dr Sylwia K. Mazur.

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Zgłosić może się każda osoba w wieku od 18 do 35 roku życia. Warsztaty odbędą się w dn. 1-2 grudnia br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie (ul. Sucharskiego 2), w godz. 9:00 – 15:00. Zainauguruje je debata, w której udział wezmą przedstawiciele świata polityki, akademii oraz trzeciego sektora. Uczestnicy warsztatów przez dwa dni mają zapewnione kawę/herbatę oraz lunch.

Zgłoszenia należy przesyłać do 26 listopada br. na adres: europedirect-rzeszow@wsiz.rzeszow.pl. O wynikach rekrutacji organizatorzy poinformują 28 listopada br. Formularz zgłoszenia znajduje się TUTAJ.