W kampusie WSIiZ w Rzeszowie można zobaczyć wystawę plakatów wyróżnionych w ramach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego pod hasłem TWOJE WYBORY. Wyboru dziesięciu prac dokonało jury konkursowe pod przewodnictwem dr. hab. Patrycji Longawy, Prodziekanki Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ ds. kierunku Projektowanie graficzne. Kuratorem wystawy jest EUROPE DIRECT Rzeszów działający w sieci informacyjnej Komisji Europejskiej. Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 20-lecia akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Twoje wybory – to hasło, które towarzyszyło III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego. Konkurs, którego organizatorem był EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, skierowano do osób w wieku 18-25 lat. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie plakatu, który mógłby zachęcić, do jak najliczniejszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

– Warto przypomnieć, że celem niniejszej inicjatywy jest rozbudzenie społecznego zainteresowania dyskusją nad przyszłością Europy, umożliwienie udziału w niej poprzez plakat jako formę wyrazu. Dlatego też, po raz kolejny oddaliśmy głos i zaprosiliśmy do wypowiedzi i konkursowych zmagań młodych twórców – mówi Ewa Nowak-Koprowicz, Kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów.

A Joanna Sowińska, Koordynatorka Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie dodaje: – W dniach od 5 do 8 grudnia 2023 r. odbyły się obrady Jury Konkursowego w składzie: Przewodnicząca Jury dr hab. Patrycja Longawa oraz Członkowie: Adrian Sowiński i Ewa Nowak-Koprowicz. Jury oddało głosy poddając ocenie 79 prac konkursowych. Pierwsze miejsce przyznano Wojciechowi Kuci – absolwentowi Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Natomiast wyróżnienie otrzymała Bożena Bąba, studentka projektowania graficznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Miłym akcentem naszego konkursu było przyznanie nagrody dodatkowej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Przedstawicielstwo wybrało pracę Kamili Zawrzykraj, studentki III roku grafiki w Akademii Tarnowskiej.

W dniach od 6 do 9 czerwca Europejczycy biorący udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, włączą się w dalsze kształtowanie naszej demokracji. Będzie to wyjątkowy moment, w którym wszyscy wspólnie zadecydujemy o przyszłości Unii Europejskiej. To wspaniała okazja żeby móc wypowiedzieć się w ważnych dla nas – Europejczyków kwestiach. Mając na uwadze, że Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą nas wszystkich, tym bardziej ważnym wydaje się udział w nadchodzących wyborach europejskich. Warto pamiętać, że to TWÓJ głos zadecyduje o tym przez kogo będziesz reprezentowany w PE, m.in. wtedy kiedy będą przygotowywane nowe przepisy, a podjęte wówczas decyzje będą mieć wpływ na nasze życie codzienne.

Ponieważ temat wyborów do Parlamentu Europejskiego jest bardzo ważny, jury konkursowe postanowiło wybrać jeszcze siedem dodatkowych plakatów, które wraz z tymi wyróżnionymi, tworzą wspomnianą wcześniej wystawę. I tak w kampusie WSIiZ przy ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2 w Rzeszowie można podziwiać prace:

1. Miejsce I: Wojciech Kucia;
2. Wyróżnienie: Bożena Bąba;
3. Wyróżnienie przyznane przez PKE: Kamila Zawrzykraj;
4. Aleksandra Sołtys;
5. Dominika Kozłowicz;
6. Jakub Urbaniak;
7. Aliwer – 2 prace;