Najlepsze prace członków Koła Projektowania Plakatu B1 będzie można obejrzeć na wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Autorami są studenci oraz absolwenci WSIiZ, realizujący swoje plakaty pod opieką artystyczną dr Patrycji Longawy. Wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ” odbędzie się 26 marca 2024 roku o godzinie 18:00, prace będzie można oglądać do 10 kwietnia.

Pomysłodawczynią oraz kuratorką wystawy jest dr Patrycja Longawa, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Projektowanie graficzne oraz opiekunka Koła Projektowania Plakatu B1. Założone w 2022 roku koło realizuje liczne projekty międzynarodowe, a jego uczestnicy biorą udział w konkursach plakatowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Na spotkaniach Koła Projektowania Plakatu B1 studenci nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną na temat projektowania, ale także uczą się, jak w praktyce dobrze zaprojektować ilustracje czy plakat. Zajmują się również komunikacją wizualną i jej właściwym wykorzystaniem w dziedzinie projektowania oraz poznają sztukę operowania metaforą graficzną.

czarny kot w czerwonym kapeluszu z niebieskimi wąsami trzyma zwinięty plakat na żółtym tle po prawej napis B1 z wsiiz

Projektowanie plakatu to jedna z najbardziej wymagających dziedzin sztuki, którą uprawiają nieliczni – podkreśla dr Patrycja Longawa. Jak zaznacza, wybór prac do wystawy był bardzo trudny, ponieważ w Kole B1 jest wielu zdolnych studentów. Podkreśla, że plakaty wybrane do ekspozycji wyróżniają się szczerością, dowcipem oraz inteligentnym przekazem i klarowną komunikacją wizualną.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć plakaty typograficzne, bazujące na malarstwie cyfrowym oraz ilustracyjne. Studenci często wypowiadają się na tematy społeczne, mocno obecna jest również sfera kultury i sztuki. Mimo młodego wieku członkowie Koła mogą pochwalić się licznymi i prestiżowymi osiągnięciami, a na wystawie zobaczymy plakaty, które już były prezentowane między innymi na Satyrykonie, Biennale Plakatu w Lublinie, IB Intercontinental Biennial, Bolivia Poster Biennial BICeBé czy Internationale Plakatausstellung Leipzig.

Uczestnicy wystawy: Michał Kielar, Kinga Bysko, Magdalena Kaplita, Marcelina Sobiczewska, Dominik Kamiński, Daria Pasichnyk, Kamil Ustrzyński, Mateusz Stopyra, Zuzanna Poplewska,
Patrycja Głodek, Edyta Musiał, Natalia Rabczak, Monika Stopyra, Weronika Warchoł, Sabina Popek.

Wybrane prace członków Koła Projektowania Plakatu B1: