„Wielkanoc bez granic”, to nowa ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Rzeszowska edycja przedsięwzięcia odbędzie się w piątek (23 marca) w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Pomysł na „Wielkanoc bez granic” zrodził się po sukcesie realizowanego przez Instytut Myśli Schumana projektu „Wigilia bez granic”. W dwóch edycjach tego przedsięwzięcia wzięło udział ponad tysiąc polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. 14 lutego 2018 roku podczas konferencji pn. „Model inkulturacji cudzoziemców studiujących i pracujących w Polsce”, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiono koncepcję nowej akcji pt. „Wielkanoc bez granic”.

Instytut Myśli Schumana w Warszawie wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizuje w piątek 23 marca br. rzeszowską edycję „Wielkanocy bez granic”. Partnerem wydarzenia jest Klub Absolwenta WSIiZ.

Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana.

Głównym założeniem projektu „Wielkanoc bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury i tradycji. Zapraszanie cudzoziemców na Wielkanoc ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich.

Przepiękne wielkanocne zwyczaje, pyszne tradycyjne potrawy, zabawy związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy – to wszystko czeka na uczestników „Wielkanocy bez granic” – informuje Sylwia K. Mazur – koordynatorka spotkania z Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie – i dodaje – wcześniej Uczelnia organizowała takie przedsięwzięcia samodzielnie pod nazwą „Wielkanoc po polsku”, ale były one skierowane tylko do studentów WSIiZ.

Wielkanocne spotkanie dla obcokrajowców odbędzie się 23 marca, o godz. 16:00, w Klubie Akademickim IQ w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Oprócz żaków, w uroczystości udział wezmą m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erasmus Plus.

Każda rodzina, która chciałaby gościć obcokrajowca podczas Wielkanocy może zgłosić się tutaj.

Uczelnia od początku istnienia realizuje różnego rodzaju projekty, które są zgodne z wizją jednostki społecznie odpowiedzialnej. Jednym z dobrych przykładów jest akcja „Wielkanoc bez granic” i jej wcześniejsze edycje pn. „Wielkanoc po polsku”. Warto zaznaczyć, że w tym zakresie WSIiZ niedawno otrzymała prestiżowy certyfikat United Nations Academic Impact nadawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla uczelni wyższych z całego świata wspierających ochronę praw człowieka – podsumowuje Dominik Łazarz, Rzecznik Prasowy WSIiZ.