Dr hab. Marcin Szewczyk, prof. WSIiZ, zaprezentuje w formie warsztatu tematycznego część Raportu „Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością” dotyczącą mniejszości romskiej. Prezentacja Raportu odbędzie się 5 października br. podczas XXV Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i VI Konferencji Taborowej w Tarnowie.
Raport pt. „Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością” autorstwa dr hab. Aleksandry Szczerby, prof. AJP, dr Anny Drabarz oraz dra hab. Marcina Szewczyka, prof. WSIiZ, został opublikowany 8 marca 2024 roku i powstał na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jest on próbą przedstawienia działań podjętych przez Komisję Europejską w kadencji 2019–2024 na rzecz „operacjonalizacji” wartości równości i niedyskryminacji.
Prezentowana przeze mnie podczas XXV Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i VI Konferencji Taborowej w Tarnowie część Raportu wiąże się bezpośrednio z realizacją celów Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Urszuli von der Leyen w ramach sześciu wskazanych przez nią priorytetów i dotyczy inicjatywy „Unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów” – mówi dr hab. Marcin Szewczyk, prof. WSIiZ.
W całym raporcie skupiono się na następujących zagadnieniach: równouprawnienie płci, strategia na rzecz równości osób LGBTIQ, strategia na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, działania przeciwko rasizmowi, unijne ramy strategiczne na rzecz równouprawnienia i włączenia społecznego i udziału Romów. W każdej z ww. kwestii przedstawiono dane dotyczące kilku lat wstecz, przyszły kierunek działań (w tym działania już realizowane) oraz dane dla Polski wraz z rekomendacjami.
Raport dostępny jest do pobrania bezpłatnie TUTAJ.
Prezentacja Raportu odbędzie się w Tarnowie podczas XXV Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i VI Konferencji Taborowej, organizowanych w dniach 4-6 października 2024 roku. Oba te wydarzenia związane są z 80. rocznicą likwidacji Zigeunerlager w Auschwitz-Birkenau oraz 60. rocznicą akcji przymusowego osiedlania Romów.
Organizatorami są Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej (dawniej Muzeum Okręgowe w Tarnowie), a partnerami – Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Romów „Centrum Kultury Romów w Polsce”, Gmina Szczurowa, Tarnowskie Centrum Dialogu, a całość wydarzenia realizowana jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.