Jakie właściwości mają rosnące w Mongolii zioła i w jaki sposób może je wykorzystać współczesna medycyna i kosmetologia? Badania na ten temat prowadzi w Kielnarowej zespół mgr Timei Sulenty-Pluty, a relację na ten temat zamieściła TVP Polonia w programie „Stacja Innowacja”.
Dziennikarze odwiedzili Katedrę Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w której realizowany jest program grantowy Podkarpackiego Centrum Innowacji. „Granty PCI wspierają prace zespołów naukowych z uczelni wyższych regionu, które mają szanse na zastosowanie w biznesie. W efekcie powstają ciekawe prototypy oraz innowacyjne technologie. To projekty biomedyczne, badań nad kosmetykami, chemiczne, IT, nowych materiałów dla przemysłu lotniczego” – mówi Konrad Frontczak, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI.
Jak podkreśla mgr Timea Sulenta-Pluta badania nad mongolskimi ziołami są bardzo obiecujące: „Wsparcie finansowe z PCI pozwoliło na przeprowadzenie badań, dzięki którym wiemy, że otrzymany ekstrakt możemy stosować jako naturalny filtr UV w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Badania potwierdziły także działania prewencyjne przy nowotworze skóry w tym czerniaka. Krem został zgłoszony jako patent i wraz z PCI już staramy się nim zainteresować przemysł”.
Informacje o wszystkich projektach naukowych realizowanych na Uczelni znajdują się TUTAJ.
Program „Stacja Innowacja” popularyzuje polską naukę i myśl technologiczną, nowatorskie badania oraz innowacyjne projekty, których efektem są udane realizacje biznesowe. Pojawiają się tu również informacje o tym, nad jakimi projektami pracują naukowcy w laboratoriach firm oraz uczelni na terenie całego kraju. “Stację Innowację” w TVP Polonia prowadzi dziennikarz Radek Brzózka. Odcinek poświęcony badaniom prowadzonym w Katedrze Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został wyemitowany 2 października 2020 roku.