Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście przekazała 10 laptopów o wartości około 40 tys. zł na rzecz Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej. Wcześniej urządzenia były wykorzystywane w szkołach do realizacji zajęć w ramach projektu „Programista z klasą”.
Projekt „Programista z klasą” rozpoczął się 28.07.2017 roku i miał na celu zwiększenie kompetencji dzieci oraz dorosłych w zakresie programowania. Jego odbiorcami byli uczniowie szkół podstawowych z klas I-III w okręgu tarnobrzeskim. Projekt ten był największym z realizowanych tego typu projektów w kraju. Dotyczył nauczania programowania w klasach I-III w środowisku Scratch. W ramach projektu przeszkolono blisko 4500 osób (nauczycieli, uczniów pracowników GOK i bibliotek), zrealizowano ponad 10 tys. godzin szkoleniowych, przygotowano platformę zdalnego nauczania z materiałami edukacyjnymi. Plan szkoleń zrealizowano w 150%. Realizacja tego przedsięwzięcia jest kolejnym przykładem zaangażowania się Uczelni w realizację szeroko rozumianego upowszechniania wiedzy w społeczności regionu” – mówi Wiesław Stręciwilk, z-ca Dyrektora Informatyki ds. Systemów IT.
Adam Stanaszek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej, jest niezwykle zadowolony z efektów projektu „Programista z klasą” oraz z otrzymanego sprzętu: Projekt jak najbardziej spełnił swoją rolę. Dzieci z chęcią w nim uczestniczyły, a ponieważ skupiały się na zabawie i składaniu modeli to nawet nie wiedziały, że się uczą. Efekty są naprawdę wymierne: koncentracja uwagi, kreatywne myślenie, wyszukiwanie informacji – to wszystko tutaj można wskazać. Dodatkowo zajęcia, które były prowadzone wpłynęły na poziom wiedzy nauczycieli (jeśli chodzi o wiedzę informatyczną). Dzisiaj nauczyciele z mojej szkoły nie mają problemów z obsługą platform edukacyjnych, oraz pracują z programami, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania w szkole. Otrzymane laptopy to miód na serce skołatanych nauczycieli. W epoce zdalnego nauczania liczy się każda jednostka. Tym bardziej, że są rodziny, które też potrzebują wsparcia, i my jako szkoła w każdy możliwy sposób staramy się wesprzeć rodziny naszych uczniów – wypożyczając sprzęt lub służąc radą.
Przygotowana platforma e-learningowa e-wsiz.edu.pl będzie służyła wsparciem podczas realizacji szkoleń oraz w trakcie indywidualnej nauki. Platforma jest dostępna bezpłatnie dla każdej osoby poszukującej rzetelnych materiałów edukacyjnych o tematyce programowania. Na platformie znajdują się (lub zostaną umieszczone w najbliższej przyszłości):
- biblioteczka materiałów dydaktycznych,
- baza testów elektronicznych weryfikujących indywidualnie wiedzę użytkowników,
- forum wymiany pomysłów na nowe programy nauczania oraz zadania,
- narzędzia do komunikacji synchronicznej i asynchronicznej.
Projekt „Programista z klasą” był realizowany w ramach funduszy uzyskanych z Unii Europejskiej.