Tak radośnie w murach uczelni nie było od dawna. Wszystko za sprawą Nouruz, czyli irańskiego nowego roku, obchodzonego od ponad 3000 lat, obecnie świętowanego także w państwach bałkańskich, kaukaskich, basenie Morza Czarnego oraz krajach centralnej i zachodniej Azji. 23 marca uroczystość taką zorganizowano też w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nouruz, czyli irański nowy rok w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Święto to Irańczycy obchodzą w dniu równonocy wiosennej.

Inicjatorami wydarzenia byli Makpal Ikramova oraz Sangat Sovetov, studenci WSIiZ z Kazachstanu będący członkami Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Badań nad Cywilizacjami, którzy bez problemu przekonali swoje koleżanki i kolegów do pomysłu organizacji pierwszych obchodów Nouruz w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Do "komitetu organizacyjnego" dołączyła także liczna grupa studentów z Tadżykistanu pod przewodnictwem Faridy Nekushoevy.

Studenci oprócz bogatego programu artystycznego samodzielnie przygotowali przepyszna dania, wśród których nie mogło zabraknąć pilaw – potrawy wschodniej składającej się z ryżu, mięsa oraz dużej ilości przypraw, kazachskiego chlebka baursak oraz takich słodkości jak tatarski Çäkçäk czy znanego także w Polsce chrustu.

– Studenci fantastycznie wywiązali się z powierzonych im zadań. Wielu uczestników było mocno wzruszonych możliwością wspólnego świętowania. Duże podziękowania należą się Joannie Dudek, Zastępcy Dyrektora ds Rekrutacji oraz Swietłanie Ślusarczyk z Działu Rekrutacji Studentów ze Wschodu. Bez ich wsparcia impreza nie mogłaby się odbyć. Po takich obchodach pozostaje tylko zaprosić na przyszłoroczne świętowanie – mówi Sylwia K. Mazur, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zobacz film z wydarzenia
Zobacz zdjęcia z wydarzenia