Neutral Density Photography Awards (ND Awards) to prestiżowy konkurs o zasięgu międzynarodowym, odbywający się pod patronatem wiodących magazynów oraz portali fotograficznych na świecie. W konkursie tym, który odbył się końcem listopada, nagrodę otrzymał Przemysław Niepokój-Hepnar, krośnianin i student grafiki komputerowej w mediach rzeszowskiej WSIiZ. Jest to kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego utalentowanego podkarpackiego fotografa.

Konkurs ND Awards jest idealną okazją na zyskanie międzynarodowego prestiżu i uznania w środowisku fotograficznym, a także szansą zdobycia nagród pieniężnych, których pula w tym roku wynosiła 7500$. Swoje fotografie można było zgłaszać w 6 głównych kategoriach: reklama, architektura, fine art, natura, ludzie, kategoria specjalna.

Międzynarodowe jury tworzyli przedstawiciele magazynów fotograficznych, artyści fotografii, czy też właściciele galerii sztuki – m.in. Eileen O’Donnell (USA, The Wall Street Journal), Maciej Zieliński (Polska, Digital Camera Magazine), Susan Spiritus (USA, Susan Spiritus Gallery), Kathrin Koehler (Niemcy, Immagis), Renya Tanaka (Japonia, Tokyo Arts Gallery).

„Spośród kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń do tego konkursu z ponad 70 krajów świata, 25 listopada w Londynie rozstrzygnięto konkurs, w którym 2 nagrody w postaci Honorowego Wyróżnienia w najbardziej prestiżowej – kategorii profesjonalnej – otrzymał student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – Przemysław Niepokój-Hepnar” – informuje Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ
Dodatkowo na XXVI Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach prace zdolnego fotografa znalazły się w ścisłym finale, otrzymując nominację do nagrody. Konkurs ten jest jednym z najważniejszych punktów na fotograficznej mapie Polski, odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie – w roku ubiegłym Przemysław zdobył 3-cią nagrodę.

Warto podkreślić, że również w konkursie International Photography Awards, odbywającym się w październiku, Przemysław Niepokój-Hepnar, zdobył aż 10 Honorowych wyróżnień. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie zdjęcia nadesłane przez fotografa otrzymały nagrodę, a sam konkurs w środowisku branżowym jest określany mianem „Oskarów”.

„Ten rok jest dla mnie wyjątkowy pod względem sukcesów, jednakże z dystansem podchodzę do konkursów, traktuję je bardziej jako narzędzie ułatwiające pracę nad nowym materiałem. Otrzymałem niedawno propozycję zrobienia reportażu na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu w krośnieńskim szpitalu. Wiele osób, którzy z powodu swojego nałogu, potrzebują fachowej pomocy, obawia się tego miejsca. Jako fotoreporter mam obowiązek, by pokazać jak naprawdę wygląda odwyk „od wewnątrz” – dodaje Przemysław Niepokój-Hepnar, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych.

Zobacz nagrodzone zdjęcia