Studentki WSIiZ kierunku Filologia angielska z językiem chińskim miały okazję podnieść swoje kwalifikacje językowe oraz poznać chińską kulturę dzięki uczestnictwu w międzynarodowym obozie języka i kultury chińskiej „Chinese Bridge”. Podczas pobytu w Państwie Środka uczyły się języka chińskiego, kaligrafii i chińskich sztuk walki.
Obóz języka i kultury chińskiej odbył się w ramach międzynarodowego stypendium dla nauczycieli i studentów języka chińskiego „Chinese Bridge”. Jest to program skupiony na podnoszeniu kwalifikacji lokalnych chińskich nauczycieli oraz studentów z innych krajów. Program sponsoruje m.in. wyróżniających się młodych ludzi, aby mogli odbywać krótkoterminowe szkolenia w Chinach lub kontynuować w nich naukę oraz wspiera budowę międzynarodowej sieci nauczycieli i studentów języka chińskiego.
W ramach cyklicznego programu „Chinese Bridge” fascynujący kraj, jakim są Chiny, miały okazję odwiedzić studentki i absolwentki WSIiZ na kierunku Filologia angielska z językiem chińskim – panie: Marcelina Sarna, Wiktoria Jasz, Natalia Łączak, Aleksandra Jaracz i Weronika Podno – w złożeniu wniosków aplikacyjnych pomagała mgr Qinghua Zhang-Żyradzka, Wykładowczyni w Zakładzie Filologii Angielskiej.
Podczas tego pobytu od poniedziałku do piątku uczęszczaliśmy na lekcje, 1 godzina była poświęcona nauczaniu języka chińskiego a kolejne 2-3 godziny na poznawanie kultury chińskiej, gdzie uczyliśmy się m.in. kaligrafii, chińskiej sztuki walki Tai Chi czy tańca w pięknych chińskich strojach hanfu. Po lekcjach mieliśmy czas wolny na zwiedzanie miasta. Bardzo urzekła mnie chińska architektura m.in. ogromne, kolorowe pałace czy świątynie. Ludzie w Chinach byli dla nas bardzo mili, podchodzili by z nami porozmawiać, niektórzy pytali o nasz kraj i kulturę, dzięki takiej wymianie informacji, dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o życiu w Chinach. Na weekendach organizowane były wycieczki – zwiedzaliśmy świątynie, muzea i inne zabytki. Pod koniec pobytu w Chinach odwiedziliśmy stolicę i Świątynię Niebios. Podczas tego pobytu zobaczyłam wiele pięknych miejsc, poznałam dużo niesamowitych ludzi oraz podszkoliłam język chiński. Chiny zafascynowały mnie do tego stopnia, że na pewno tu wrócę oraz będę kontynuowała naukę tego języka – tak swój pobyt na obozie opisuje Natalia Łączka, jedna ze studentek WSIiZ.
Studiowanie Filologii angielskiej z językiem chińskim w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie umożliwiło mi udział w letnim obozie „Chinese Bridge 2024″ dla studentów z sześciu krajów. Został on zorganizowany przez Liaoning Normal University na przełomie lipca i sierpnia w Dalian i Pekinie. Była to wyjątkowa wymiana międzykulturowa ludzi z takich krajów jak Szwajcaria, Holandia, Francja, Mongolia, Uzbekistan i Polska. Podczas kursu mogliśmy wzbogacić naszą znajomość języka mandaryńskiego i zanurzyć się w bogatej kulturze Państwa Środka. Wśród wielu wciągających warsztatów i zajęć znalazły się zajęcia z chińskiej kaligrafii, chińskiego malarstwa oraz tradycyjnych chińskich sztuk walki, jak tai chi kung fu fan. Jednak moją ulubioną częścią wycieczki była wizyta w Dalian Oriental Music Culture Museum, gdzie mieliśmy okazję poznać tradycyjne chińskie instrumenty, założyć tradycyjne chińskie stroje i wziąć udział w sesji zdjęciowej. Zwiedziliśmy także Pekin, gdzie zobaczyliśmy Plac Tiananmen, Zakazane Miasto i malowniczy Purpurowy Park Bambusowy. Niezapomnianym przeżyciem był również Wielki Mur Chiński w deszczu. Obóz zainspirował mnie do dalszej nauki języka mandaryńskiego i poszerzenia mojej wiedzy na temat bogatej kultury i historii Chin – opowiada Marcelina Sarna, absolwentka WSIiZ.