Julia Rochecka, studentka trzeciego roku Grafiki Komputerowej i produkcji multimedialnej, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Architektura rzeszowskiego modernizmu”. Wyróżnione prace będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Rzeszowskich Piwnicach.

Celem konkursu „Architektura rzeszowskiego modernizmu” była popularyzacja fotografii, dla której inspirację stanowi rzeszowskie dziedzictwo kulturowe okresu modernizmu w latach 1918-1939, promocja Rzeszowa poprzez działania artystyczne oraz edukacja kulturowa w obszarze fotografii. Jury w składzie: Piotr Piech – Dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Mariusz Guzek – kurator Rzeszowskiego Weekendu Fotografii i Paweł Kraus – kurator Rzeszowskiego szlaku modernizmu, dokonało wyboru najciekawszych fotografii spośród 79 prac nadesłanych przez 18 autorów.

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Julia Rochecka, studentka trzeciego roku Grafiki Komputerowej i produkcji multimedialnej. Jak sama mówi, architektura ukazana przez nią na fotografiach przedstawia rzeszowski modernizm z lat międzywojennych.

Wybrane przeze mnie budynki mieszczą się na ulicy Lenartowicza 25 oraz Szopena 16. Udając się na długi spacer w poszukiwaniu tych oto kamienic, natknęłam się na nieznane dla mnie dotąd miejsca w Rzeszowie. Zachowane w bardzo dobrym stanie budynki (używane zresztą do dzisiaj) zaskoczyły mnie swoimi wielkościami. Każdy z nich mocno wyróżnia się w swojej okolicy. Moje zdjęcia, tak jak i moje odczucia prezentują ich wielkość – mówi wyróżniona w konkursie studentka, Julia Rochecka. Detale zauważone przede wszystkim na budynku przy ulicy Lenartowicza 25, podkreślały wizje artystki. Do udziału w konkursie skłoniło mnie poszukiwanie architektury. Spacer po Rzeszowie było dla mnie formą wypoczynku oraz lekcją z wieloma ciekawostkami – dodaje autorka wyróżnionych prac.

Prace powstała w ramach zajęć Historia Fotografii prowadzonych przez dra Krzysztofa Gronia.

Wręczenie nagród laureatom konkursu będzie połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej. Uroczystość odbędzie się 13 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w Rzeszowskich Piwnicach. Wystawa potrwa do 18 grudnia 2022 r.

Na wystawie w Rzeszowskich Piwnicach oprócz prac nagrodzonych zostaną zaprezentowane wybrane przez jury prace innych uczestników konkursu. W sumie na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie 8 autorów: Mateusza Jezierskiego (pierwsza nagroda), Macieja Śliwy (druga nagroda), Sebastiana Szostka (trzecia nagroda), Kamila Kardacha, Jarosława Bala, Julii Rocheckiej, Piotra Michalskiego i Bartłomieja Okońskiego. Wszystkie prace charakteryzują się dojrzałością i pomysłowością, a ich autorzy wrażliwością na wyjątkowe dziedzictwo kulturowe miasta, a także znajomością topografii modernistycznego Rzeszowa.