Głośno ostatnio o meczu bokserskim Polska-Katar, który 21 marca odbył się w rzeszowskiej hali na Podpromiu. Do tego czasu reprezentacja Kataru trenowała w Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej. I – choć może to zaskakiwać – nie jest jedyną tak egzotyczną grupą, która na miejsce swojego zgrupowania wybrała właśnie to miejsce.

Podrzeszowski ośrodek należący do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest prawdziwą mekką dla sportowców. Rocznie trenuje tu kilkadziesiąt drużyn sportowych z Polski, Norwegii, Turcji, Kataru a nawet z Królestwa Omanu. W ubiegłym roku było ich dokładnie 28. W większości – ze względu na idealną nawierzchnię w hali sportowej – są to renomowane, pierwszoligowe drużyny siatkarskie. To jednak nie wszystko.

Tym, którzy ten fakt przegapili przypomnijmy, że CTiR było niedawno miejscem Mistrzostw Polski w łucznictwie i przy tej okazji gościło blisko dwustu zawodników z całego kraju. Jednocześnie do mistrzostw świata juniorów w tej dyscyplinie przygotowywali się na obozie kondycyjnym polscy juniorzy. Młodzi ludzie będą też gościć w Kielnarowej pod koniec marca – na kiedy zaplanowano międzypaństwowy turniej juniorów w halowej piłce nożnej. W nim z kolei wezmą udział drużyny z Polski i Węgier. – Zależy nam, aby posiadane przez nas zaplecze i sprzęt były maksymalnie wykorzystywane – mówi dyrektor CTiR Wiesław Pajda – Ośrodek jest idealnym przykładem na to, jak można łączyć przyjemne z pożytecznym, działalność dydaktyczną uczelni z działalnością komercyjną.

Dlaczego renomowane drużyny z zagranicy wybierają właśnie Kielnarową? – Gwarantujemy nie tylko rozbudowane wyposażenie sportowe na najwyższym poziomie – podkreśla Wiesław Pajda – Przebywający u nas sportowcy oprócz idealnych warunków do treningu, mają zapewnioną także odnowę biologiczną i relaks – niezbędny przecież dla ciała. Odnowie biologicznej służy aż 9 specjalistycznych laboratoriów, w tym sauna sucha i mokra, gabinety masażu i hydroterapii i kapsuły SPA. Sportowcy mieszkają w usytuowanym obok hali Sportowej hotelu, wyżywienie gwarantuje im sąsiednia „Taberna Pod Sosnami”.

W ramach rekreacji w CTiR można też pojeździć konno – na jednym z 15 zwierząt znajdujących się w stadninie z krytą ujeżdżalnią; można też wybrać się na fitness albo – jeśli ktoś lubi sporty ekstremalne – do parku linowego zlokalizowanego w pobliskim lesie. Do dyspozycji jest także 3-hektarowy poligon, gdzie można zagrać w paintball albo pojeździć na quadach.

Przy tych wszystkich udogodnieniach nie można pomijać jednak zaplecza sportowego CTiR. Po pierwsze jest to ogromna hala sportowa – trzecia największa w kraju – z 5 boiskami, siłownią oraz matą do sportów walki. Po drugie, w Centrum znajduje się jedno z dwóch w Polsce urządzeń badających wydolność kandydatów do sportu wyczynowego. Do tego dochodzi zewnętrzne boisko do siatkówki plażowej.

Tak szeroki wachlarz możliwości jakie daje Centrum, w połączeniu z przepiękną lokalizacją na urokliwych, zalesionych wzgórzach sprawia, że Kielnarowa jest miejscem, do którego sportowcom po prostu chce się przyjeżdżać. Już wkrótce zawitają do niej kolejni goście – jak wspomniałam, będą to młodzi piłkarze, zaś w sierpniu czeka nas wyjątkowa impreza – Mistrzostwa Polski w spadochroniarstwie. Serdecznie zapraszamy!

Iwona Leonowicz-Bukała