Złoto, srebro i brąz wywalczyli słuchacze „Akademii 50+” w Olimpiadzie Sportowej Seniorów “Trzeci Wiek na Start”. To dokładne powtórzenie wyniku sprzed roku, choć tym razem medale zdobyli inni zawodnicy.

Grupa 20 słuchaczy „Akademii 50+” wzięła udział w Olimpiadzie Sportowej Seniorów „Trzeci Wiek na Start”, organizowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Ze względu na sytuację epidemiczną Olimpiada nie odbyła się tradycyjnie w Łazach, lecz na Stadionie Śląskim w Chorzowie i obejmowała wybrane konkurencje: bieg na 60m, bieg na 150 m, pływanie styl dowolny i klasyczny, pchnięcie kulą, przełaje rowerowe, speedball i boule.

Słuchacze Akademii 50+ zdobyli łącznie 3 medale:

  • Kazimierz Koniuszy – ZŁOTO – pchnięcie kulą,
  • Waldemar Łodej –SREBRO  – przełaje rowerowe,
  • Józef Kotulak – BRĄZ  – pchnięcie kulą.

W tym roku wyjątkowo nie było kategorii wiekowej 50-60 lat, co było dla nas bardzo niekorzystne, bo część naszych zawodników, także byłych medalistów, startowała właśnie w tej kategorii – mówi Zbigniew Leszczak, Prezes Klubu Sportowego „Akademia 50+”, który był organizatorem wyjazdu.

Nasi zawodnicy reprezentowali zróżnicowane dyscypliny sportowe – wyjaśnia Zbigniew Leszczak. Byli tacy, którzy zaczęli ćwiczyć po przejściu na emeryturę, amatorzy ćwiczący tylko w wolnych chwilach, uprawiający sport od najmłodszych lat szkolnych. Brali udział w spartakiadach, zdobywali medale, wyróżnienia. Wtedy pisano o nich w różnych mediach, a teraz o nich zapomniano. Właśnie takie olimpiady zmotywowały ich do ćwiczeń, spróbowali swoich sił w różnych dyscyplinach. Wśród naszych uczestników, najlepsi zdobyli medale, natomiast pozostali biorący udział, mimo, że zajęli dalsze miejsca, byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa, szczególnie, że zawody odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Sportową przeszłość ma za sobą złoty medalista w pchnięciu kulą, pan Kazimierz Koniuszy. W latach 1964 – 1976 zawodnik klubu CWKS „Resovia”. W okresie czynnego uprawiania sportu zaliczył starty w około 150 zawodach różnej rangi krajowej i zagranicznej. Od roku 1969 zajmował się również szkoleniem młodych adeptów konkurencji rzutowych. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej rozstał się ze sportem do roku 2011. Wtedy to podjął próbę powrotu do lekkiej atletyki trenując dwa razy w tygodniu. Chcąc reprezentować Klub Sportowy Akademia 50+ wystąpił w jego barwach na spartakiadzie w Chorzowie zdobywając złoty medal w konkurencji pchnięcia kulą (kategoria wiekowa 80-90 lat). Pchnięciem na odległość ok. 9,50 m wyprzedził drugiego zawodnika w konkursie o 1,50 m. Mimo przekroczonego 80-go roku życia jest człowiekiem sprawnym fizycznie.

Jako kolega jest osobą dowcipną, bardzo przyjaźnie nastawioną do otoczenia. Chętnie pomaga tym, którzy potrzebują jego rady bądź pomocy – opowiada Zbigniew Leszczak – Kiedyś pod okiem pana Kazimierza trenował inny zawodnik Klubu „Akademia 50+”, pan Zdzisław Kret. W latach 1968 – 1980 zawodnik klubu CWKS „RESOVIA”, startował w 114 zawodach różnej rangi krajowej (oprócz pchnięcia kulą startował również w konkurencji rzutu młotem). Od 2017 roku próbował ponownie trenować z panem Koniuszym. Niestety problemy zdrowotne stanęły na przeszkodzie do powrotu do pełnej sprawności jako miotacza. Startując na olimpiadzie w Chorzowie chciał po prostu spróbować swoich aktualnych możliwości.

Wśród naszych zawodników niektóre osoby trenują sport amatorsko – brązowy medalista Józef Kotulak, który już raz zdobył medal reprezentując Klub „Akademia 50+” (brąz w pchnięciu kulą w 2019) i Waldemar Łodej (również dwukrotny medalista w konkurencji przełaje rowerowe). Starają się oczywiście utrzymywać dobrą formę – pan Józef dużo jeździ na rowerze, a zimą ćwiczy na siłowni, pan Waldemar trenuje trzy razy w tygodniu, oprócz tego pływa i gra w tenisa ziemnego.

W Olimpiadzie udział wzięło ponad 40 drużyn z całej Polski a także z Austrii, Słowacji, Ukrainy i Włoch, łącznie około 600 osób. Olimpiada organizowana była po raz trzynasty, zawodnicy Akademii 50+ brali w niej udział po raz czwarty. Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Rzeszów oraz Fundacji “Na rzecz nauki i edukacji – Talenty”.