Od 1 czerwca studenci, pracownicy WSIiZ oraz uczniowie ALO będą mogli bezpłatnie korzystać z wypożyczalni rowerów Green Bike. Wypożyczalnia jest zlokalizowana w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej. W ofercie jest sześć rowerów elektrycznych marki Ecobike Traffic.

Rower daje poczucie wolności. Człowiek jest niezależny od innych, niezależny od środków transportu – jest zależny tylko i wyłącznie od siebie, a ograniczeniem są tylko jego możliwości, umiejętności i niejednokrotnie też sprzęt – mówi mgr Damian Liśkiewicz, Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu oraz nauczyciel wychowania fizycznego we WSIiZ. Wykładowca WSIiZ podkreśla również, że rowery elektryczne są ekologiczną alternatywą dla samochodu i mają korzystny wpływ na zdrowie i środowisko, a Rzeszów i Kielnarowa sprzyjają rowerzystom.

Rzeszów ma dosyć dobrze zorganizowaną sieć ścieżek rowerowych – w zasadzie są one zlokalizowane dookoła miasta. Rzeszów jest także świetnie usytuowany pod względem kolarskich wycieczek. Na północ od miasta mamy płaskie tereny, lasy czy też np. Bór Głogowski, a na południe od Rzeszowa zaczynają się już wzniesienia, więc amatorzy wysiłku w górach także znajdą coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że jeśli chodzi o kulturę kierowców samochodów osobowych czy samochodów ciężarowych w stosunku do rowerzystów to nie jest ona najwyższa (choć w Polsce powoli się to zmienia). Warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania w momencie, gdy poruszamy się po drogach publicznych – dodaje mgr Damian Liśkiewicz.

Jakie rowery znajdziemy w wypożyczalni Green Bike WSIiZ?

Na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór spośród wielu modeli rowerów oraz wielu producentów. Rowery się wyspecjalizowały: mamy rowery szosowe, gravelowe czy MTB –  mówi Damian Liśkiewicz. W ofercie wypożyczalni Green Bike WSIiZ dostępnych będzie 6 rowerów elektrycznych marki Ecobike Traffic – trzy damskie i trzy męskie.

Traffic to wersja dla bardziej wymagających koneserów jazdy miejskiej, wyposażona w ekran LCD, który zapewnia znacznie szerszy zakres konfiguracji wspomagania oraz gromadzie wielu przydatnych informacji. Do dyspozycji użytkownika jest tu port USB, pozwalający naładować np. smartfon. Rower napędza stosowana od lat jednostka BAFANG o mocy 250W umieszczona w tylnej piaście, wspierana przez baterię bagażnikową w wariantach 16 AH. Ciekawostką jest nowa technologia Smart BMS zastosowana w akumulatorach o większej mocy, która zapewnia bateriom jeszcze lepszą wydajność i pozwala dłużej cieszyć się bezproblemową eksploatacją. Traffic został wyposażony w kompletne oświetlenie zasilane baterią w bagażniku, przerzutki Shimano Tourney, widelec amortyzowany SunTour CR8V, regulowany mostek, błotniki oraz wygodne siodełko Selle Royal®. Zasięg wynosi około 100 km.

Z wypożyczalni zlokalizowanej w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej przy Hali Sportowej mogą bezpłatnie korzystać studenci i pracownicy WSIiZ oraz uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Warunkiem jest uiszczenie kaucji zwrotnej w wysokości 20 zł). Rezerwacji należy dokonać odpowiednio wcześniej (co najmniej na dwa dni przed realizacją) mailowo: greenbike@wsiz.edu.pl lub telefonicznie: 17 8661353.

Umowa wypożyczenia roweru dostępna jest TUTAJ. Z regulaminem wypożyczenia roweru można zapoznać się TUTAJ