Poznawanie kosmosu jest nie tylko fascynujące, ale także przekłada się na jakość naszego życia na ziemi. Szczegóły wzajemnych zależności i korzyści, jakie z pracy naukowców odnosimy w codziennym życiu, przedstawił w kolejnym wykładzie zrealizowanym w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, dr Martin Braddock – biolog i biochemik.
Scott i Mark Kelly to bliźniacy, gdy jeden z nich spędził rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, drugi żył i pracował na ziemi. W ramach projektu NASA Twin Study obydwaj zostali skrupulatnie przebadani: naukowcy przyjrzeli się między innymi ich sygnaturom chemicznym, ekspresji genów epigenomiki, dokonali także pomiarów metabolomiki odpowiedzi immunologicznej. Dokładnie sprawdzony został także mikrobiom obydwu mężczyzn, czyli specyfika bakterii żyjących w ich jelitach. Badania posłużą nie tylko przygotowaniu astronautów do misji poza ziemską atmosferę, ale także wpłyną na ochronę zdrowia tych wszystkich, którzy nigdy do statku kosmicznego nie wsiądą.
Ci, którzy wracają z misji kosmicznych, mają na przykład zmniejszoną siłę mięśni i gęstość kości, spada także sprawność ich układu sercowo-naczyniowego. Wszystko dlatego, że w kosmosie nie ma grawitacji. Szukając rozwiązań dla astronautów, naukowcy poznają także rozwiązania przydatne dla osób chorujących na osteoporozę, ale również dla pacjentów w każdym wieku, którzy cierpią na paraliż lub inne ograniczenia narządu ruchu.
Dr Braddock podał wiele przykładów nakładania się obszarów badawczych związanych z farmakologią oraz badaniem przestrzeni kosmicznej. Mowa była między innymi o Formoterolu, aktywnym składniku popularnego leku na astmę Symbicort, oraz o wczesnej fazie odkrywania leków związanych z krystalizacją białek: okazuje się bowiem, że mikrograwitacja bardzo pomaga w tworzeniu kryształów.
Podczas wykładu usłyszeliśmy także o milisiwertach, czyli jednostkach promieniowania oraz o wytycznych związanych z radioterapią osób chorych na nowotwory. Rozważane były również zagadnienia, jakim wyzwaniom trzeba sprostać, aby umożliwić długoterminowe misje poza Ziemią oraz w jaki sposób można prowadzić badania naukowe nad lekami w przestrzeni kosmicznej? Jednym z ciekawych wątków poruszonych przez wykładowcę był ponadto biodruk 3D. Jak wyjaśnił naukowiec, biodrukowanie 3D nie różni się od zwykłego drukowania 3D niczym szczególnym: z wyjątkiem tego, że jako biotuszu używa się komórek, a nie innych materiałów. Czy możliwy jest więc rozwój medycyny regeneracyjnej i stworzenie kosmicznych farm ludzkich organów? I co z udoskonalaniem ludzkiego ciała dzięki narzędziom biologii syntetycznej?
Fascynujący wykład Martina Braddocka zakończył się komentarzami internautów, ci zaś pytali między innymi o to, czy prowadzenie badań farmaceutycznych w przestrzeni kosmicznej jest strategiczne dla badań nad lekami i opieki zdrowotnej na Ziemi, jak wygląda kwestia przechodzenia i przemieszczania się pomiędzy środowiskami o różnej grawitacji oraz czy cele misji kosmicznych mogą usprawiedliwiać modyfikacje genetyczne człowieka.
Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć spotkania pt. „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii”, a są ciekawi jakie są etapy odkrywania i opracowywania leków? Czy mikrograwitacja może w tym pomóc? Jakie badania nad lekami przeprowadzono w przestrzeni kosmicznej i jak w przyszłości będzie można przeciwdziałać skutkom środowiska kosmicznego? – zapraszamy do obejrzenia spotkania.
Dr Martin Braddock jest naukowcem – biochemikiem i biologiem, kierownikiem projektów z ponad 34-letnim doświadczeniem w pracy na prestiżowych uniwersytetach i w przemyśle nauk przyrodniczych. Przez lata pracował na Uniwersytecie w Oxfordzie, obecnie jest członkiem Royal Society of Biology oraz Royal Astronomical Society. Jest autorem ponad 180 publikacji naukowych i współtwórcą 8 patentów. Martin Braddock jest także członkiem Sherwood Observatory oraz Mansfield and Sutton Astronomical Society.
Wykład „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii” został zrealizowany w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, za pośrednictwem którego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Spotkanie z naukowcem poprowadził dr Konrad Szocik.
Osoby, które wykorzystają wykłady w celach edukacyjnych, mogą otrzymać certyfikat. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest TUTAJ.