18 grudnia w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej odbył się Przegląd Prac Graficznych „Deadline”. Na wystawie znalazły się najlepsze prace studentów WSIiZ z kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna z ostatnich trzech lat. Podczas wernisażu wręczono również nagrody specjalne w dwóch kategoriach: grafika oraz animacja, których laureatami zostali odpowiednio Mateusz Justkowski i Michał Zarzycki. Partnerem wydarzenia była firma Deloitte.

Punktualnie o trzynastej w holu Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej zebrali się studenci, absolwenci oraz wykładowcy, by wspólnie podziwiać talenty grafików studiujących na naszej uczelni.

Wernisaż rozpoczęło przemówienie mgra Łukasza Bisa, Pełnomocnika Dziekana WAiNS ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, który opowiadał o pomyśle cyklicznej wystawy najlepszych prac studentów. – Prezentowane prace pochodzą z lat 2015-2017. Każdy student w pełnym cyklu kształcenia oddaje ich około 60 studentów mamy około 500, więc bardzo trudno jest wybrać najlepsze z nich. Chcemy co roku nagradzać najlepszych studentów i motywować ich do dalszej pracy – zapewniał mgr Bis.

Zobacz prezentację grafik w VR (realizacja Łukasz Bis)

Na wystawie znalazło się 30 grafik i 20 animacji. Zarówno wśród pierwszych, jak i drugich, znajdowały się różne dzieła. Wśród grafik można było spotkać ślimaka dźwigającego swój dom w dosłownym tego słowa znaczeniu („Fotomontaż” Dawida Łogonowicza), graficzną zabawę słowami („Ilustracja typograficzna” Eweliny Błoniarz z wykorzystaniem utworu Jana Brzechwy) czy manifest przeciwko paleniu papierosów („Plakat społeczny” Matyldy Maciurzyńskiej).

Zwycięstwo w tej kategorii należało jednak do Mateusza Justkowskiego, który zaprezentował pracę pt. „Dysonans”.

W listopadzie 2018 r. Mateusz Justkowski miał swój wernisaż w klubie I.

RELACJA

WYWIAD dla intro.radio

Animacje również były zróżnicowane. – Od teledysków czy lyric videos po animacje poklatkowe i wariacje na temat wybranych kolorów. Realizowaliśmy różne formy mówi mgr Mikołaj Birek z Zakładu Grafiki Komputerowej WSIiZ.

Wyróżnioną animacją została praca Michała Zarzyckiego i Zuzanny Czechowskiej pt. „Emocje ukryte”. – Ta praca została w całości zrealizowana przez studentów. Wykorzystali do tego naszą pracownię, pacynki, wodę, barwniki – mówi dalej mgr Birek, opiekun zwycięskiej pracy. – Mnie i moich kolegów urzekło to, w jaki sposób film został zrealizowany. To profesjonalne wykonanie i jestem przekonany, że to wideo mogłoby funkcjonować jako samodzielny teledysk czy animacja.

Profesjonalizm to słowo, które wciąż było powtarzane, zarówno przez wykładowców, jak i studentów, którzy odwiedzili wernisaż. – Prace są naprawdę dobrze skomponowane, ciekawe i przemyślane, jesteśmy pod wrażeniem ich poziomu – mówią Agata i Nikola, studentki I roku Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej. – W każdej z grafik widać włożoną ogromną ilość pracy. I bardzo podziwiamy kreatywność naszych starszych kolegów. Chciałybyśmy w kolejnych edycjach znaleźć nasze prace tutaj na ścianie. Stanowi to dla nas dużą motywację – dodają dziewczyny.

To niezwykłe wyróżnienie – potwierdza Daria Pyziak, której grafika pt. „Multiplikacja” znalazła się na wystawie. – Bardzo się cieszę, że moja praca tutaj jest.

Ta wystawa pokazuje dwie rzeczy: to, że mamy bardzo zdolnych studentów, którzy sami radzą sobie z tematami oraz to, że na zajęciach każdy z nich wykonuje kawał dobrej roboty podsumowuje Mikołaj Birek.

Już wkrótce intro.tv rozpocznie cykl publikacji najlepszych animacji z przeglądu, a wystawę w CEM w Kielnarowej można oglądać do połowy lutego.

Zobacz katalog z wystawy

Zobacz film z wystawy

Partnerem wydarzenia była firma Deloitte Polska.

Aleksandra Derencz, Iwona Leonowicz-Bukała

fot. Dominika Piętak