Honorowym patronem Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie będzie prof. Stefan Banach – wybitny matematyk, czołowy przedstawiciel polskiej szkoły matematycznej. Uroczystość przyjęcia patrona honorowego dla ALO odbędzie się 12 marca br.

We wniosku o przyjęcie przez Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie prof. Stefana Banacha jako patrona honorowego Dyrektor Szkoły Renata Łunarska napisała do organu prowadzącego, czyli Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie:

Wybór profesora Stefana Banacha na patrona szkoły to wyraz uznania dla dokonań naukowych i dydaktycznych genialnego, polskiego matematyka. Twórcy odrębnej gałęzi matematyki – analizy funkcjonalnej. Współtwórcy najważniejszej szkoły matematycznej w Polsce, która do historii przeszła jako Lwowska Szkoła Matematyczna. Ukoronowaniem dokonań naukowych profesora Banacha było wybranie go na Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Był cenionym wykładowcą, autorem wielu rozpraw naukowych, a także podręczników matematycznych dla szkół średnich. Dla nauczycieli i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego będzie zaszczytem kultywowanie pamięci o wybitnym matematyku, a jednocześnie niezwykłym indywidualiście, ceniącym przyjaźń i naukową współpracę. Autorytet profesora Stefana Banacha i wartości, którymi się w życiu kierował, to cenny drogowskaz dla naszej szkolnej społeczności.

Wniosek Dyrekcji ALO został zatwierdzony przez Senat WSIiZ 5 marca 2024 roku.

Uroczystości przyjęcie przez Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie prof. Stefana Banacha jako patrona honorowego odbędą się 12 marca br. (wtorek), o godz. 11:00 w Auli im. Jerzego Chłopeckiego w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest możliwy jest pod warunkiem rejestracji za pośrednictwem formularza lub telefonicznie pod numerem: 17 866 12 81.

Artystyczny kolaż portret Stefana Banacha, symbole ,atematyczne, informacja o patronacie

Program uroczystości:

• Przemówienie Rektora WSIiZ dra hab. Andrzeja Rozmusa, prof. WSIiZ;
  • Wystąpienie Dyrektor ALO mgr Renaty Łunarskiej;
  • Wspomnienie o prof. Stefanie Banachu – wywiad z prof. Moniką Waksmundzką-Hajnos, siostrzenicą Profesora;
  • „ALO matematyką stoi” – projekcja filmu;
  • Powołanie Koła Matematyków im. prof. Stefana Banacha;
  • Wykład prof. Krzysztofa Ciesielskiego pt. „Stefan Banach, czyli jak przypadek może zmienić historię”;
  • Odsłonięcie pamiątkowego muralu.

Tydzień Matematyki w ALO

Uroczystość przyjęcia patrona honorowego otwiera obchody Tygodnia Matematyki, których celem jest popularyzacja informatyki oraz matematyki a także promowanie talentów i uzdolnionej młodzieży.

12 marca (wtorek) – uroczystość przyjęcia patrona honorowego;
13 marca (środa) – wewnątrzszkolny konkurs na temat wiedzy o patronie;
14 marca (czwartek) – „Maraton Informatyczno-Matematyczny”: 2 edycja konkursu dla szkół podstawowych;
15 marca (piątek) – udział uczniów ALO w konkursie „Maths in English”.