Michał Futyra, absolwent i pracownik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał stypendium Departamentu Stanu USA na wyjazd szkoleniowy do Pragi. Konferencja “Young Leaders Dialogue Conference in Prague” odbyła się w dniach 8-12 listopada 2010 roku.
Spotkanie zorganizował Departament Stanu USA i Instytut Edukacji Międzynarodowej. Konferencja była częścią szerszego projektu, mającego za zadanie skupić w swoich szeregach tzw. „młodych liderów europejskich i amerykańskich”, którzy w przyszłości będą wspólnie rozwijali kilka przedsięwzięć dotyczących dialogu w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego, zmian klimatycznych, współczesnego rozwoju, różnorodności etnicznej i religijnej, oraz szeroko rozumianej tolerancji. Na każde przyszłe przedsięwzięcie przeznaczona jest kwota do 10 tys. USD, a całość finansowana będzie przez rząd USA. Głównym założeniem konferencji było nawiązanie bliskiej współpracy pomiędzy młodymi przedstawicielami krajów Europy Centralnej, krajów bałtyckich oraz USA.
– Na konferencję zostało zaproszonych 143 osoby z Europy środkowo – wschodniej i krajów bałtyckich, oraz 40 przedstawicieli USA. Osoby te reprezentowały różnorodne środowiska, począwszy od agend rządowych swoich krajów, skończywszy na pozarządowych organizacjach humanitarnych. Nad całością czuwali pracownicy amerykańskiego Instytutu Edukacji Międzynarodowej, instytucji stworzonej po I wojnie światowej, która skupia w swoich szeregach wybitnych naukowców (laureaci nagrody Nobla) i polityków (senatorzy, byli prezydenci USA) – mówi Michał Futyra.
Tematyka konferencji dotyczyła:
- nowych wyzwań bezpieczeństwa transatlantyckiego,
- zmian klimatycznych,
- ochrony środowiska,
- tolerancji oraz różnorodności na świecie.
Każdy z czterech dni konferencji podzielono na trzy części. – Pierwsza dotyczyła wspólnego uczestnictwa w wykładach i dyskusjach (sesje dialogowe). Druga część zakładała prace w niewielkich sześcio – siedmioosobowych grupach projektowych. Natomiast trzecia, najbardziej swobodna, pozwalała na nawiązywanie osobistych kontaktów pomiędzy uczestnikami konferencji w trakcie obiadów i przerw kawowych – wyjaśnia reprezentant WSIiZ na konferencji.
Wśród zaproszonych panelistów pojawiali się zarówno politycy, jak i eksperci. Zaproszeni goście stanowili światową czołówkę znawców danego tematu. Aby wymienić zaledwie kilku z nich, przytoczę takie nazwiska, jak:
- Judith A. McHale – wieloletnia prezes międzynarodowego potentata medialnego Discovery Communications, dyplomata, doradca prezydenta Baracka Obamy,
- James P. Rubin – znawca stosunków międzynarodowych, wykładowca, doradca prezydenta Billa Clintona, dziennikarz,
- Jeff Gedmin – Prezes Radia Wolna Europa i Radia Wolność, dziennikarz,
- Wayne Drash – dziennikarz stacji CNN od początków jej powstania, współtwórca internetowego sukcesu stacji,
- Robert Johnson – dziennikarz i producent filmów dokumentalnych stacji CNN, znany i ceniony na całym świecie fotoreporter,
- Andor Sandor – były szef Departamentu Obrony i Wywiadu Republiki Czeskiej, międzynarodowy ekspert ds. bezpieczeństwa i walki z terroryzmem,
Uczestnicy konferencji pracowali także w mniejszych zespołach, zajmując się m.in. tematyką dotyczącą bezpieczeństwa transatlantyckiego, szerzenia tolerancji i walki z uprzedzeniami, promocji współpracy na rzecz pokoju, rozwoju działalności biznesowej przez wspieranie społeczności lokalnych, a nawet definiowaniem przyszłości NATO. Spośród nadesłanych propozycji wybrane zostaną te, które dofinansuje grantem Departament Stanu USA.
– W grupie, w której miałem okazję uczestniczyć – „Media i prasa: Dialog wielokulturowy w praktyce”- padł pomysł organizacji serii spotkań młodych ludzi z liderami poszczególnych krajów europejskich. Podczas takich spotkań prowadzone byłyby rozmowy odnośnie wyzwań współczesności. Całość zapisana w formie filmu dokumentalnego, dystrybuowana będzie wśród publicznych stacji telewizyjnych większości krajów europejskich – wyjaśnia Michał Futyra.
– Bardzo się cieszę, że Michała zakwalifikowano do tego programu, ponieważ jest to tylko, mam nadzieję, początek szerszej współpracy z DS USA i IIE. Michał wyprzedził w klasyfikacji studentów i pracowników najlepszych polskich uniwersytetów – wyjaśnia dr Anna Siewierska-Chmaj, Dyrektor Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ.