Prace dr Patrycji Longawy oraz jej dwóch studentek – Moniki Stopyry i Sabiny Popek znalazły się w drugim etapie konkursu Satyrykon 2023. Kolejny jego etap związany jest z Międzynarodową Wystawą SATYRYKON – Legnica 2023.

Jury konkursu Satyrykon 2023 po obejrzeniu 2523 prac 768 autorów z całego świata postanowiło zakwalifikować do II etapu prace dr Patrycji Longawy pt. „Mobbing” i „Plastic. The Enemy of Nature” oraz dwóch studentek WSIiZ – Moniki Stopyry pt. „Eye to eye” i Sabiny Popek pt. „Bomb Appetit”. Monika Stopyra swoją pracę wykonała podczas spotkań Koła Projektowania Plakatu B1, a Sabina Popek podczas zajęć z Komunikacji wizualnej.

SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to: plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników). Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.

Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w roku w 1978 przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Przez wiele lat Legnica była pierwszym i jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.

Drugim etapem konkursu będzie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2023.