Od utworów Chopina do ostatniego filmu Pawła Pawlikowskiego – właśnie tak wyglądało spotkanie z polską kulturą studentów z programów wymian. Wydarzenie odbyło się 6 lutego 2019 roku pod opieką Lidii Lejko, kierowniczki Sekcji Rekrutacji i Wymiany Studenckiej.

Przybliżenie kultury polskiej i integracja studentów stały się głównym celem tego wydarzenia. Spotkanie było podzielone na 4 działy tematyczne, dzięki którym studenci mogli zapoznać się ze sławnymi postaciami z literatury, sztuki, polskich filmów i muzyki. Każda część była zakończona quizem, który sprawdzał wiedzę nabytą albo wcześniej już przyswojoną.

– Takie zajęcia miały na celu utrwalenie pewnej wiedzy, a także zrozumienia niektórych zachowań Polaków: np. dlaczego w każdym mieście w Polsce mamy ulice Mickiewicza i Słowackiego, albo czemu cały czas w polskiej kulturze pojawia się motyw II wojny światowej – tłumaczy jeden z organizatorów, Rafał Mazur. – Te cztery części zbudowały i dopełniły wizerunek Polski i Polaków w oczach naszych zagranicznych studentów. Mam nadzieję, że to spotkanie wyklarowało obraz naszego kraju z najlepszej strony.

Lidia Lejko, która na codzień opiekuje się studentami z wymian, ocenia to wydarzenie, jako udane i korzystne na przyszłość: – Wczorajszy Wieczór kultury polskiej był nowym sposobem na pożegnanie się ze studentami, którzy przyjechali studiować na semestr. Mam nadzieje, ze dzięki temu spotkaniu będą oni jeszcze lepiej wspominać naszą Uczelnię i czas spędzony w Rzeszowie. Z pewnością mogę powiedzieć, że po prostu dobrze spędziliśmy czas!

Warto przypomnieć, że spotkanie miało charakter międzynarodowy, a więc dużo rzeczy z kultury polskiej było prawdziwą nowością dla większości studentów. Uczestniczka programu Wymiany z uczelniami z Chin – Exchange Programme, a teraz studentka Filologii Angielskiej na WSIiZ, You Yang opowiedziała o swoich wrażeniach: – Myślę, że był to świetny pomysł. Dowiedziałam się dużo nowego o polskiej kulturze, chociaż jestem tu już drugi semestr. Jednak najważniejsze – nie było to nudne! Naprawdę mam dużą satysfakcję z części quizowej, która zachęcała nas do rywalizacji (chociaż nasza ekipa nie była w tym tak dobra:).

– Jestem bardzo zadowolona, że odbyłam Erasmus+ w WSIiZ – opowiada Eylem Turhan, studentka z Turcji. – Myślę, że takie wydarzenia bardzo integrują wszystkich studentów z wymian, jednocześnie zwiększając naszą wiedzę o Polsce. Nie żałuję, że moja droga życiowa połączyła się z tym miejscem.