„AFRYKAMERA – dni kultury afrykańskiej w Kinie za Rogiem” to wydarzenie, na które składają się projekcje filmowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W weekend 20-21 stycznia 2024 pokazane zostaną najciekawsze premierowe filmy zrealizowane przez twórców z Afryki, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wiele z tych tytułów nie trafi do zwykłej dystrybucji, a jedyna szansa na ich obejrzenie to udział w Afrykamerze.

Oprócz produkcji filmowych, w trakcie wydarzenia – dzięki współpracy z Fundacją Człowiek taki jak Ty – poznamy codzienne życie i smaki Afryki, stroje i biżuterię, znaczenie muzyki w kulturze i język bębniarzy – odbędą się też warsztaty szamańskich instrumentów dla dzieci. Zwieńczeniem weekendu będzie natomiast występ chóru wokalistów z Afryki działającego przy WSIiZ, a dla gości wydarzenia przez cały weekend dostępne będzie specjalne menu afrykańskie: zupy, kawy i herbaty wg oryginalnych przepisów. Wszystkie wydarzenia odbywają się w kameralnej przestrzeni Kina za Rogiem, które od kilku lat prezentuje w Rzeszowie ambitną sztukę filmową oraz organizuje koncerty, spotkania, warsztaty i wydarzenia edukacyjne.

Hasłem przewodnim Festiwalu AFRYKAMERA w latach 2023-2025 jest AFRICAN GAZE, a temat główny 18. edycji to WOMAN. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu: Pokazujemy filmy tworzone przez kobiety i o kobietach, wesprzemy debiutantki i docenimy artystki z dłuższym stażem. Chcemy głośno podkreślić role kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej oraz stworzyć bezpieczną strefę pełnej kobiecej energii, w której będziemy mówić o feminizmie, rozwoju i sile kobiet.

Przez cały czas trwania Festiwalu Fundacja Człowiek taki jak Ty przygotowała również możliwość zagrania w AWALE – ISE OGIURO oraz prezentację ubiorów afrykańskich – będzie też okazja do zrobienia sobie sesji zdjęciowej w strojach afrykańskich (chętni proszeni o założenie kolorowych koszulek i przyniesienie kolorowych apaszek lub szali).

Studenci WSIiZ po okazaniu legitymacji studenckiej mogą otrzymać 10 procent zniżki.

Bilety na pojedynczy seans 15zł, karnet na 4 filmy-  52zł. Pozostałe wydarzenia: wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu i prezentowanych filmach znajdziesz TUTAJ.