6 kwietnia 2009 roku Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka spotkała się ze studentami WSIiZ. Po co? Może zabrzmi to dziwnie, bo politycy przyzwyczaili nas już do myślenia, że załatwiają swoje partykularne interesy, ale Pani Minister odwiedziła Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, by wysłuchać głosu studentów w sprawie reformy szkolnictwa wyższego. Wysłuchać i wziąć pod uwagę.

Sala RA 101 wypełniła się po brzegi na długo przed rozpoczęciem spotkania z Panią Minister – Chciałbym zapytać, czy będzie możliwość dofinansowania studiów dziennych w uczelniach niepublicznych – mówił przed spotkaniem jeden ze studentów – Mnie zaś interesuje, czy można liczyć na wsparcie rządu, jeśli chciałabym pojechać na zagraniczną wymianę studencką – zastanawiała się studentka WSIiZ.

– Ogromnie mi miło, że mogę u Państwa gościć; tym bardziej, że Wasza uczelnia w całym kraju słynie z innowacyjnych rozwiązań, które – bardzo bym chciała – stały się standardem w całym kraju. Zawieszacie Państwo poprzeczkę bardzo wysoko, ale o to właśnie chodzi – rozpoczęła spotkanie Pani Minister Prof. Barbara Kudrycka. I nie była to kokieteria. Pani Minister, zanim zajęła się polityką, pełniła funkcje rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. Uczelnia ta jako jedna z pierwszych zakupiła stworzony przez specjalistów WSIiZ system UCZELNIA.XP, którego zalety chwaliła Pani Minister – Przy okazji tego tematu, pragnę zaznaczyć, że pracujemy już nad nową wersją tego systemu, który będzie jeszcze nowocześniejszy i jeszcze bardziej dostosowany do realiów życia uczelnianego – zapewniał Rektor WSIiZ, Prof. Tadeusz Pomianek.

Goszcząc na uczelni, pani Minister chciała przede wszystkim poznać opinie studentów na temat zmian projektowanych w szkolnictwie wyższym. To w końcu ich oraz następnych młodych pokoleń zmiany te będą dotyczyć. Największe zaniepokojenie studentów budziły kwestie związane z nierównym traktowaniem przez ustawy i pracodawców studiów na uczelniach publicznych i niepublicznych czy możliwościami dofinansowania kształcenia wyższego w kraju i na wymianach międzynarodowych w ramach programu Erasmus. Pani Minister uważnie słuchała pytań, wątpliwości i propozycji zmian naszych studentów. Ze strony młodzieży ta otwarta postawa nagrodzona została nie duchem narzekania i utyskiwania, ale przede wszystkim dalekowzrocznością i mądrością w spojrzeniu na sprawy reform szkolnictwa wyższego. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się projekty ministerstwa dotyczące przyznawania najlepszym licencjatom w kraju tzw. Diamentowych Grantów oraz Nagród Ministra dla najwybitniejszych studentów, z ich aprobatą spotkały się także plany likwidacji papierowej wersji indeksu. Szczególnie cieszy fakt, że w tak istotnej dyskusji, studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie mają coś ważnego i konkretnego do powiedzenia.

Zresztą nie tylko studenci. Przypomnijmy, że tego samego dnia, 6 kwietnia 2009 roku, naukowcy z WSIiZ zorganizowali seminarium naukowe "Jaka ma być reforma szkolnictwa wyższego?". Relację z tego seminarium można przeczytać tutaj.

Dodajmy, że proponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany mają szanse na wdrożenie w proces legislacyjny w 2010 r. Dzięki takim spotkaniom, jak naukowe seminarium w Łańcucie, czy konsultacje z bezpośrednio zainteresowanymi studentami w Rzeszowie, istnieje realna szansa na to, że nowe rozwiązania będą przystawać do potrzeb 386 polskich uczelni i studiujących w nich blisko 2 milionów studentów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z Łańcuckiego Seminarium
a także na stronę internetową Seminarium

Zdjęcia: Szymon Taranda