Absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – założyciele startupu Confessor Capital – otrzymali milion złotych dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie na rynek swojego pomysłu. Chodzi o narzędzie, które pozwala na błyskawiczne, a dzięki temu efektywne, inwestowanie na giełdzie. Zastosowane przez nich rozwiązania znane są między innymi w fizyce jądrowej.
Współczesne finanse znają sposoby na generowanie zysku bez ryzyka straty. Jednym z przykładów są arbitraże walutowe. Przykładowo: w danej chwili w Nowym Jorku można kupić dolara po 3 zł, jednak w tej samej sekundzie, ktoś w Tokio chce go od nas odkupić po 3,10zł. W takiej transakcji nie można stracić, istnieje jednak problem – czas. Taką transakcję widzi wiele osób, które chciały by na niej zarobić. Oznacza to że inwestor musi być od nich szybszy, co otwiera drogę do bardzo kosztownego wyścigu technologicznego (setki milionów dolarów), którego celem jest zbudowanie szybszych narzędzi przesyłania danych niż konkurencja – tłumaczy Kamil Ruszała.
Założyciele startupu Kamil Ruszała i Piotr Dobrowolski, absolwenci WSIiZ zajmują się analizą rynków finansowych, pracują nad algorytmami i komentują sytuacje na giełdzie GPW Media. Spółka Confessor Capital założona została w 2019 roku w ramach Platformy Startowej „Start in Podkarpackie” stworzonej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Ideą programu było wyłonienie najbardziej obiecujących startupów w rejonie Polski wschodniej oraz pomóc im za pomocą lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości. Trafili pod skrzydła Rzeszowskie Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR), gdzie otrzymali bardzo skrupulatną pomoc. Po zakończeniu programu inkubacji startup był gotowy na prawdziwe wyzwanie, czyli panel ekspertów w PARP Warszawa. Ponad godzinna komisja poprzedzona prezentacją zaowocowała decyzją o przyznaniu dotacji na dalszy rozwój projektu.
Dzięki nawiązaniu współpracy z jednym z profesorów PR – autorytetowi w dziedzinie statystyki, rozpoznaliśmy, że elementy naszego rozwiązania mają wspólne elementy z fizyką jądrową – „procesami gałązkowymi”. Procesy te opisują reakcje łańcuchową towarzyszącą wybuchowi. Ideą jest stworzenie dzięki „procesom gałązkowym” kilku wybuchów, które na siebie najdą i w efekcie zdławią ogień ogniem, a w przypadku giełdy – ryzyko ryzykiem. Dzięki temu, uda się znacząco zredukować towarzyszące handlu na giełdzie. Dzięki PARPowi możemy rozwinąć nasze prace na dużo większą skalę. Nasz zespół liczy w tej chwili 5 osób w tym Piotr Dobrowolski (CEO) oraz Mateusz Tułecki – były organizator konferencji Internet Beta i „Człowiek Roku Polskiego Internetu 2010”. Obecnie rozmawiamy z inwestorami oraz pozyskujemy klientów oraz partnerów naszego projektu. Jesteśmy również związani z Rzeszowem, dlatego też chcemy aby nasz projekt rozwijał się w tym mieście – dodaje Ruszała.
Fot:Pixabay.com