Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada oraz napływ do Polski ukraińskich uchodźców stawiają przed nami nowe wymagania. Dotyczą one między innymi znajomości języka ukraińskiego przez Polaków oraz znajomości języka polskiego przez Ukraińców. WSIiZ od lat oferuje kursy języka polskiego dla obcokrajowców, a obecnie uruchamia również kursy języka ukraińskiego.

Język ukraiński

Oferowane przez Centrum Języków Obcych WSIiZ kursy języka ukraińskiego są adresowane zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych, ich uczestnicy uzyskają umiejętność efektywnego komunikowania się w codziennych sytuacjach życiowych, zawodowych jak i służbowych.

Jak informuje dr Roman Wisz, Dyrektor Centrum Języków Obcych WSIiZ: Tematyka kursu bazuje na nowoczesnych podręcznikach do nauki języka, wykorzystujemy także cyfrowe laboratorium językowego i spotkania z native speakerem. W naszej ofercie są kursy ogólne, biznesowe oraz branżowe. Harmonogramy zajęć będą uzgadniane z zainteresowanymi osobami i instytucjami.

Centrum Języków Obcych WSIiZ od lat organizuje i przeprowadza profesjonalne szkolenia językowe na wszystkich poziomach biegłości z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, chińskiego oraz ukraińskiego zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego przyjętym przez Radę Europy (Common European Framework of Reference for Language Learning – CEF).

Język polski

Z kolei Centrum Kultury i Języka Polskiego działające przy WSIiZ rozszerza swoją ofertę kursów języka polskiego,  z których będą mogli korzystać uchodźcy z Ukrainy. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie ma ponad 25-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z języka polskiego jako obcego, realizując rocznie blisko 2,5 tys. godzin zajęć z tego zakresu. Po zakończeniu kursu uczestnicy mogą przystąpić do Ministerialnego Egzaminu z Języka Polskiego jako Obcego na wybranym poziomie zaawansowania językowego, istnieje także możliwość przystąpienia do egzaminu The European Language Certificate (telc) na poziomie B1-B2, otrzymany certyfikat językowy daje możliwość między innymi przyjęcia na studia na polskie uczelnie wyższe. Obydwa egzaminy są organizowane przez Centrum Języków Obcych WSIiZ i Centrum Kultury i Języka Polskiego jako obcego WSIiZ.

Kursy języka ukraińskiego i języka polskiego jako obcego to oferta komercyjna, ale Uczelnia stara się pozyskać środki zewnętrzne, aby dla jak największej liczby osób nauka mogła odbywać się bez ponoszenia opłat.

Lektorzy Centrum od 8 marca prowadzą w ramach inicjatywy WSIiZ  „Przyjdź i odpocznij” bezpłatne lekcje z języka polskiego dla dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, finansuje je WSIiZ. Ponadto w najbliższych dniach Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ realizować będzie bezpłatny kurs dla uchodźców z Ukrainy organizowany we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

Oferta kursów języka ukraińskiego – ZOBACZ

Oferta kursów języka polskiego – ZOBACZ