W listopadzie Rzeszów odwiedził wyjątkowy gość, ks. prof. Michał Heller. Wykład pt. „Granice wszechświata” zorganizowany został przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Copernicus Center Press.

Spotkanie z ks. profesorem Michałem Hellerem odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej. Chętnych do wysłuchania wykładu było tak wielu, że szczelnie wypełnili główną salę koncertową oraz salę kameralną, w której ustawiono telebim z transmisją wideo.

Wyjątkowy profesor

Gości powitał dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor WSIiZ, który następnie przybliżył sylwetkę księdza profesora.

– Nasz dzisiejszy gość, to postać wyjątkowa – mówił dr Gołąbek. – Ks. profesor Michał Heller jest wybitnym kosmologiem, filozofem i teologiem. To laureat prestiżowej Nagrody Templetona, jest zapraszany na wykłady i odczyty na wielu renomowanych uniwersytetach takich jak Cambridge, czy Oxford. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że gościmy go w Rzeszowie – dodał prorektor Gołąbek.

Podkreślił także związki prelegenta z Podkarpaciem. Po pierwsze, poprzez wydawnictwo Copernicus Center Press, które współtworzy Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ponadto ks. Heller tuż po otrzymaniu święceń kapłańskich został wikariuszem w parafii w Ropczycach.

Granice wszechświata

Podczas wykładu otwartego ks. prof. Heller objaśniał zagadnienia dotyczące granic wszechświata. Na wstępie zwrócił uwagę na istnienie dwóch granic – w czasie i przestrzeni. W tych dwóch płaszczyznach poruszają się naukowcy badający kosmos i próbujący odtworzyć początki wszechświata.

– Wielki Zderzacz Hadronów w CERN nie tylko „poluje” na cząstkę Higgsa, przeprowadza się tam szereg innych doświadczeń. Udało się odtworzyć warunki zbliżone do milionowej części sekundy po Wielkim Wybuchu. To jest właśnie cofanie się do granicy czasu – wyjaśniał Heller.

Nauka próbuje także zbadać granice przestrzeni i ustalić, czy jest ona jest płaska, wklęsła, czy wypukła. Jak wyjaśniał ks. profesor, według dotychczasowych wyników badań przestrzeń jest płaska.

– Ale za mało wiemy, by móc definitywnie to stwierdzić – zaznaczył prelegent. – Wyobraźmy sobie że stoimy nad brzegiem morza i patrzymy na linię horyzontu – wyjaśniał. – Ziemia z tej perspektywy wydaje nam się płaska. Jeśli jednak spojrzymy na nią z kosmosu, widzimy że jest okrągła. Może więc podobnie jest z przestrzenią? Na tym etapie naszych badań wydaje się być płaska. Jeżeli spojrzeli byśmy z pewnego oddalenia, być może okazałoby się że jest inaczej. Co jest dalej? Nie wiemy. – podsumował Heller.

Fascynujący wszechświat

Podczas wykładu ks. Heller skupił się także na prawach przyrody.

– Nie są one kosmicznym kodeksem karnym, który zmusza do działania w określony sposób. Bez praw przyrody nie ma materialnego świata. – objaśniał.

Jak tłumaczył, istnienie świata w takiej formie wyjaśnić może fizyka kwantowa.

– Nie przesądza ona jednoznacznie następujących po sobie wydarzeń. Determinowane są jedynie prawdopodobieństwa. Świat w każdym momencie ma „przestrzeń wyboru” – tłumaczył. – Każde prawdopodobieństwo pociąga za sobą kolejne. Dzięki temu historia wszechświata jest tak bardzo interesująca.

Granice nauki

Nasza wiedza na temat wszechświata znacząco się w ostatnich dekadach powiększyła.

– Postęp stał się możliwy dzięki temu, że naukowcy nauczyli się zadawania takich pytań, na które można odpowiedzieć matematyczno-empirycznie – zauważył Heller.

Jak dodał, to jednak stwarza kolejną granicę. Istnieją bowiem pytania, na które nie da się odpowiedzieć za pomocą tej metody.

Na sam koniec swojego wykładu, ks. prof. Michał Heller zauważył, że nieodłącznym elementem wszechświata jest piękno, a jego odbiciem są m.in. dzieła sztuki tworzone przez człowieka. Bo jak wyjaśnił – granice kosmosu przebiegają w nas samych.

Długa kolejka po autograf

Na koniec profesor odpowiadał na pytania słuchaczy. Uczestników spotkania interesowały m.in. zagadnienia dotyczące tzw. cząstki Higgsa, wyjaśnianie świata poprzez matematykę, a także przyczyny zainteresowania księdza kosmosem.

– Dziękuję za udany wykład. Bo to nie jest dzieło jednej osoby, ale wynik wzajemnego oddziaływanie, jak w kosmosie – zakończył.

Po zakończonym wykładzie ustawiła się długa kolejka chętnych by zdobyć autograf księdza profesora.

Wykład otwarty zorganizowany został przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Copernicus Center Press, przy udziale sponsorów: ICN Polfy Rzeszów S.A, Elektromontażu Rzeszów S.A oraz firmy Zelmer.

Galeria zdjęć z wykładu otwartego ks. prof. Michała Hellera

Cały wykład ks. prof. Michała Hellera (FILM)