W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na świecie, jedną z nagród zdobył Przemysław Niepokój-Hepnar, krośnianin i student grafiki komputerowej w mediach WSIiZ w Rzeszowie. Jest to kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego utalentowanego podkarpackiego fotografa.

Monochrome Photography Awards to konkurs odbywający się w Londynie pod patronatem wiodących magazynów i portali fotograficznych. Skład jurorski tworzą światowej klasy fotografowie m.in. Allison Barnes, Andre Brito, Anna Filipova, Ben Nixon, Claire A. Warden, czy laureat World Press Photo – Polak Tomasz Lazar. W edycji 2016 wzięło udział 8122 uczestników z 81 krajów, a ostateczne wyniki zostały opublikowane początkiem 2017 roku.

„To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, ilość nagród i wyróżnień jest mocno ograniczona, a liczba zgłoszeń i nazwiska uczestników czy członków jury robią wrażenie. Cieszy mnie, iż doceniony został materiał wcześniej nienagradzany. Zdjęcie portretowe Olka – bieszczadzkiego wypalacza węgla zostało wykonane w technice klasycznej, przy użyciu średnioformatowego aparatu Mamiya. Ciekawostką jest to, iż swego czasu znalazłem pudełko nieużytych filmów po mojej babci, która po śmierci dziadka prowadziła zakład fotograficzny. Przeterminowane ponad 20 lat filmy okazały się idealne do obróbki – ręcznie wywołałem film w koreksie, zeskanowałem. Efekt końcowy może się podobać, nie jesteśmy w stanie uzyskać podobnej wizualnej estetyki przy użyciu fotografii cyfrowej.” – komentuje Przemysław Niepokój-Hepnar, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych.

Warto podkreślić, że w minionym roku Przemysław Hepnar-Niepokój zdobył kilka bardzo znaczących nagród m.in. w listopadzie honorowe wyróżnienie w najbardziej prestiżowej kategorii „profesjonalnej” w ramach międzynarodowego konkursu Neutral Density Photography Awards. Ponadto w konkursie International Photography Awards, odbywającym się w październiku 2016 roku, zdobył aż 10 Honorowych wyróżnień. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie zdjęcia nadesłane przez fotografa otrzymały nagrodę, a sam konkurs w środowisku branżowym jest określany mianem „Oskarów”.

„Przemysław Niepokój-Hepnar to uzdolniony student fotografii naszej uczelni. W minionym roku zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukoronowaniem tych artystycznych osiągnięć oraz jego dobrych wyników w nauce, było przyznanie prestiżowego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.” – dodaje Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ