5 sierpnia 2010 roku w laboratoriach komputerowych WSIiZ odbył się test kompetencji do Systemu Bezpłatnych Miejsc. Kandydaci na studia mierząc się z pytaniami walczyli o nawet 100% zwolnienie z czesnego.

– W ostatnim czasie robiłem w Internecie wiele testów na inteligencję i logiczne myślenie, jestem zadowolony z ich wyników, dlatego myślę, że dziś pójdzie mi dobrze – mówił na chwilę przed wejściem do sali egzaminacyjnej Szymon Poplewski, kandydat na odrębną ścieżkę kształcenia Grafika komputerowa w mediach na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Podobnego zdania była aplikująca na tę samą ścieżkę kształcenia koleżanka. – Przygotowywałam się przez dwa tygodnie, więc przypuszczam, że pójdzie dobrze, dam z siebie wszystko – mówi Agnieszka Głodowska.

Studenci pisali test kompetencyjny w wersji elektronicznej, w kilku grupach. Żeby zapewnić równe szanse wszystkim uczestnikom, test był aktywowany jedynie podczas wypełniania.

– Jest to test sprawdzający wiedzę ogólną, inteligencję i logiczne myślenie kandydatów. Został przygotowany przez zespół psychologów – podkreśla Anna Wolska-Baran, kierownik Biura Doradztwa Personalnego.

– Cieszę się, że na uczelni, którą wybrałem jest możliwość studiowania za darmo już od I semestru. Wystarczy napisać test, który wcale nie jest bardzo trudny – podkreśla Dariusz Kula z Trzebowniska, przyszły student Promocji zdrowia z fizjoterapią na kierunku Zdrowie publiczne w WSIiZ.

– Trochę się denerwowałam, bo jeśli dobrze napiszę test, będę mogła studiować za darmo aż do końca studiów – mówi Daria Szerszeń, przyszła studentka WSIiZ.

To nowość, jaką przygotowała w tym roku WSIiZ. Na kierunkach Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz Ekonomia będzie można studiować bezpłatnie przez cały okres trwania studiów. Aby skorzystać z tej możliwości, kandydaci musieli wybrać studia stacjonarne I stopnia i zdać test kwalifikacyjny do SBM.

Podczas ubiegłorocznej edycji aż 70 proc. osób zaliczyło test i rozpoczęło bezpłatne lub tylko częściowo płatne studia. SBM jest dostępny na wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat promuje zdolnych i ambitnych studentów. Szansę na bezpłatne studia studenci otrzymali od uczelni na długo przed decyzją o równym traktowaniu studentów uczelni publicznych i niepublicznych – czyli o przyznaniu tym drugim środków na stypendia z budżetu państwa. Uczelnia od początku swej działalności przyznawała z własnych środków stypendia naukowe dla studentów studiów stacjonarnych. SBM działa od roku 2003. Dzięki połączeniu własnego funduszu stypendialnego i środków z budżetu państwa WSIiZ przyznała w ostatnim semestrze prawie 4000 różnych stypendiów. Stypendium otrzymywał co drugi student. Ponad 1000 osób otrzymało pomoc finansową pokrywającą czesne w całości, a nawet dwu- i trzykrotnie wyższą.

To nie jedyne możliwości bezpłatnej nauki w WSIiZ. Od początku studiów można liczyć m.in. na stypendia socjalne. Dzięki wprowadzanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmianom w warunkach przyznawania kredytów studenckich, łatwiej będzie też o tę formy pomocy. Jak widać, pieniądze nie stanowią już problemu w ubieganiu się o przyjęcie na studia.

Zdjęcia: Łukasz Król