Zakończył się kolejny, jedenasty już, rok działania Akademii 50+. W czerwcu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie minionego roku oraz rozdanie nagród dla aktywnych słuchaczy, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju Akademii.

Podsumowujące spotkanie zwieńczył wykład pt. „Współczesne wykorzystanie tradycyjnych potraw w promowaniu walorów Podkarpacia. Poznanie regionu poprzez bogatą tradycję”, który wygłosił pan Krzysztof Zieliński. Podczas zakończenia roku uczestnicy mogli także spróbować proziaków zrobionych specjalnie na tę okazję przez Przewodniczącą Samorządu Słuchaczy, panią Mariannę Krupę. Oprócz oficjalnego zakończenia roku uczestnicy wzięli również udział w imprezie integracyjnej w Tabernie pod Sosnami. Cieszę się, że wreszcie, po 3 latach przerwy, mogliśmy się spotkać na tradycyjnej imprezie integracyjnej w Kielnarowej, porozmawiać, potańczyć przy muzyce na żywo, zjeść przysmaki z grilla. A przede wszystkim – spędzić razem czas, to niezwykle ważne po tym długim okresie pandemicznej izolacji – mówi pani Danuta, słuchaczka Akademii 50+.

W roku akademickim 2021/22 liczba słuchaczy Akademii osiągnęła łącznie w obu semestrach 370 osób. To więcej niż w ubiegłym roku, część osób wróciła do nas po okresie pandemicznym, choć jeszcze nie wszyscy – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+. Cieszy nas fakt, że w tym roku powróciły zajęcia stacjonarne w małych grupach. Realizowane były zajęcia z języka angielskiego, zajęcia komputerowe, trening pamięci i koncentracji, zajęcia z malarstwa i fotografii. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wycieczki – informuje Dyrektor Akademii.

Z drugiej strony, po dwóch latach pandemii wielu słuchaczy przekonało się do zajęć online, stąd też w tej formie realizowane były zajęcia z aktywności ruchowej w domu oraz webinary kosmetyczne pt. „Kosmetyka i pielęgnacja cery dojrzałej”. Te ostatnie to przykład bardzo udanej współpracy ze studentkami z Koła Naukowego Kosmetologii Estetycznej WSIiZ, które przygotowywały spotkania pod okiem opiekuna Koła, mgr Małgorzaty Sokół.

W zakończonym roku akademickim odbyło się 21 wykładów o bardzo różnorodnej tematyce. Wykłady realizowane były w sposób hybrydowy – na żywo, w auli, z jednoczesną transmisją online. W ten sposób udało nam się pogodzić potrzeby tych osób, które nie mogły lub z różnych względów (np. epidemicznych) nie chciały pojawić się na wykładzie na żywo z tymi, którzy już bardzo stęsknili się za tą formą zajęć – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk.

Akademia 50+ to jednostka powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia.

Już dziś zapraszamy do rekrutacji na nowy rok akademicki, która zacznie się w połowie września. Więcej informacji na temat rekrutacji pojawi się TUTAJ.