Ponad 260 osób zaczyna w tym semestrze naukę w Akademii 50+. Członkami Akademii są osoby powyżej 50. roku życia, które swój wolny czas chcą przeznaczyć na pogłębienie wiedzy, poprawę kondycji fizycznej oraz rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Rekrutacja na semestr zimowy rozpoczęła się 15 września i trwała do 15 października. Zważywszy na sytuację związaną z pandemią 260 osób zarejestrowanych na pierwszy semestr to bardzo dobry wynik – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+. Widzę, że wróciło do nas dużo osób, które były naszymi słuchaczami przed pandemią, mamy też trochę nowych studentów. Daje się odczuć wielką chęć tych osób do powrotu do normalnego życia, do zajęć, które cieszyły ich przed pandemią. Cały ubiegły rok akademicki był prowadzony w formie online, co trzeba przyznać, udało się moim zdaniem bardzo dobrze, wiem jednak, że nasi słuchacze cenią sobie przede wszystkim osobisty kontakt i możliwość wyjścia z domu.
Słuchacze Akademii 50+ mają możliwość uczestnictwa w wykładach, które odbywają się 2-3 razy w miesiącu. W tym roku zdecydowaliśmy się na hybrydową formę wykładów: na żywo, w auli, dla ograniczonej liczby osób, z jednoczesną transmisją online – wyjaśnia Dyrektor Akademii. To daje możliwość uczestnictwa tym, którym zależy na fizycznej obecności na wykładzie, jak i tym, którzy nie mogą lub nie chcą spotykać się w większym gronie. Prowadziliśmy w ten sposób Inaugurację roku i, mimo pewnych obaw co do tego jak uda się połączyć te obie formy, wydaje się, że wyszło to całkiem dobrze.
Uczestnictwo w Akademii 50+ to poza wykładami także różnorodne zajęcia dodatkowe w mniejszych (10-15-osobowych) grupach, które planowane są na razie w formie stacjonarnej. W ofercie znalazły się m. in. zajęcia z języków obcych na różnych poziomach zaawansowania, zajęcia komputerowe, malarstwo i rysunek, fotografia, nowoczesne rękodzieło, Nordic Walking, tai chi (chińska gimnastyka zdrowotna), edukacja zdrowotna, trening pamięci i koncentracji. W planie są również jednodniowe warsztaty, np. o tematyce psychologicznej czy z zakresu kosmetologii. Słuchacze mogą też korzystać z tańszych karnetów na zajęcia fitness oraz bogatej oferty wycieczek organizowanych przez Klub Turysty 50+.
Mamy wielką nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na realizację wszystkich lub przynajmniej części zajęć w formie tradycyjnej. Jeśli nie, ubiegły rok akademicki udowodnił nam, że możliwa jest też realizacja zajęć w pełni online – mówi dr Struck-Peregończyk. Chcielibyśmy także, wspólnie ze słuchaczami, świętować 10-lecie działalności Akademii 50+, którego obchody planujemy na 24 listopada.