Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji? Jak stały się naszą codziennością i jak zmieniają naszą codzienność? Na te i wiele innych pytań odpowie popularyzator astronomii Karol Wójcicki podczas spotkania pt. „Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji?”. Wykład odbędzie się w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”, którego hasło brzmi „Wyzwania cywilizacyjne”.

Karol Wójcicki podczas swojego wykładu poruszy tematy związane z nowymi technologiami kosmicznymi. Jak mówi Prelegent, technologie kosmiczne stały się naszą codziennością, do tego stopnia, że wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy z tego, która z technologii, które mamy w naszych domach i których używamy na co dzień, są technologiami związanymi z kosmosem. Jesteśmy dzisiaj na progu zupełnie nowej ery kosmicznej, która na skutek rozwoju, szczególnie technik rakietowych w ostatnich kilkunastu latach, pozwoliła osiągać nam rozwiązanie technologiczne, o których jeszcze kilka lat temu zaledwie mogliśmy przeczytać tylko w powieściach science fiction. I właśnie o tym, jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji, jak stały się naszą codziennością i jak zmieniają naszą codzienność, dając nam możliwości, o których nigdy wcześniej nawet nie śniliśmy, a jeśli śniliśmy, to ten sen właśnie się spełnia, opowiem Państwu podczas naszego spotkania – zapowiada tematykę wykładu Karol Wójcicki.

Wykład odbędzie się 20 marca br. (środa), o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ.

Kilka słów o Prelegencie – Karol Wójcicki

Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Zobacz zapowiedź:

O cyklu „Przybij piątkę nauce”

W ramach cyklu Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.