Start IT – Cisco4Ukraine to program skierowany do ukraińskich uchodźców niezależnie od wieku i płci, którzy chcą rozwijać kompetencje cyfrowe, rozważają nową ścieżkę kariery lub dalszą edukację w IT. Oficjalna inauguracja programu, połączona z debatą „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE”, odbędzie się 1 lutego br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Kursy w ramach programu Start IT – Cisco4Ukraine obejmują dwa niezwykle ważne i perspektywiczne obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie – a niebawem dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Kursy prowadzone są w języku ukraińskim, materiały szkoleniowe również będą dostępne w tym języku. Wszystkie kursy w ramach programu Start IT są darmowe.

Od uczestników kursów Start IT nie jest wymagana wcześniejsza wiedza informatyczna – wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera. Uczestnikami kursów mogą być osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z technologiami, lub rozważają zmianę ścieżki zawodowej na taką, gdzie kompetencje cyfrowe są niezbędne. Kursy zaawansowane z kolei są adresowane do osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych na przykład poprzez zdobywanie nowych certyfikacji. Nowe możliwości rozwoju zawodowego są ważne szczególnie w przypadku Ukrainek, dla których ucieczka z kraju oznaczała jednocześnie porzucenie pracy zawodowej i obecnie szukają one dla siebie odpowiedniej pracy.

młoda kobieta z laptopem Start IT

Program Start IT – Cisco4Ukraine jest realizowany przez Cisco Networking Academy wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Obchodząca w tym roku 25-lecie działalności Cisco Networking Academy jest jednym z najdłużej działających na świecie programów umożliwiających zdobycie umiejętności z obszaru IT. Do tej pory w kursach Cisco wzięło udział ponad 17,5 miliona osób z całego świata, w tym ponad 310 tys. z Polski. Cisco Networking Academy wciąż się rozwija i promuje nowe możliwości szkoleniowe i edukacyjne. Celem programu jest budowanie umiejętności cyfrowych i dotarcie do społeczności, które w przeciwnym razie miałyby utrudniony dostęp do nabywania nowych kompetencji, a nawet byłyby zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Wybór Wyższej Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako współorganizatora programu nie jest przypadkowy. W 2000 roku w siedzibie WSIiZ powstała pierwsza w Polsce Akademia Regionalna Cisco Networking Academy, która w wyniku dynamicznego rozwoju w krótkim czasie stała się drugą co do wielkości Akademią Cisco w Europie.

W 2003 roku, jako pierwsza instytucja edukacyjna w Polsce (oraz jedna z kilkunastu w Europie), WSIiZ uzyskała status Cisco Academy Training Center, przejmując opiekę nad ponad 500 Akademiami Cisco, działającymi na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji oraz Czech. W 2018 roku WSIiZ otrzymała nagrodę dla najlepszego Partnera w programie Cisco Networking Academy w regionie. To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało zaledwie trzem uczelniom w Europie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie to największa niepubliczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu. W październiku 2022 r. studia we WSIiZ  rozpoczęło wraz ze słuchaczami podyplomowymi ponad 6500 studentów, w tym ponad 2100 cudzoziemców. W ramach oferty polsko– i anglojęzycznej studenci kształcą się na 16 kierunkach studiów w 4 kolegiach.

Gośćmi honorowymi wydarzenia będą:
– Wiceminister Edukacji i Nauki Ukrainy Vira Rogova
– Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Valeria Ionan
– Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska
– Konsul Generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson
– Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Valah Artem
– Senior Vice President, Global Innovation Officer w Cisco dr Guy Diedrich

Patronatami honorowymi wydarzenie objęli:

– Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński
– Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg
Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek
– GovTech Poland
– Cyfrowa Polska
– Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy
– Rada Miasta Lwowa
– Instytut Rozwoju Miasta Lwowa

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna, Computerworld, CyberDefence24.pl, TVP Rzeszów, Nowiny, nowiny24 i Onet.