Studenci II edycji „Warsztatów biznesowych – załóż własną firmę” w ramach cyklu „Spotkania z ludźmi biznesu” spotkali się z Pawłem Bogaczewiczem oraz Arturem Cąkałą.

Paweł Bogaczewicz (na zdj.), absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie, podczas spotkania zdradził studentom, że pracę nad swoją karierą zawodową rozpoczął już na 3 roku studiów, zapisując się do Koła Naukowego Przedsiębiorczości (dziś Koła Naukowego BOSS czyli Biznes Od Studenckiej Strony) i konkursu Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości.

– Niestety, w konkursie nie udało się wygrać, natomiast mnie to nie załamało i działałem dalej – mówi absolwent WSIiZ.
Pierwszym biznesem, który chciał założyć, był klub FitCurves. Zgłosił się do centrali w USA, niestety firma w owym czasie nie zamierzała wchodzić na rynek polski.

Kolejnym pomysłem było stworzenie minigolfa nad Soliną. W czasie rozwijania projektu odezwał się manager z centrali FitCurves, w celu omówienia działań biznesowych w Polsce. I tak udało się otworzyć pierwszy w Polsce klub fitness FitCurves.

Obecnie Paweł Bogaczewicz realizuje jeszcze dwa projekty biznesowe – SięOpyla, rabaty dla studentów oraz handel wyrobami z wikliny.

Na zakończenie spotkania gość wskazał studentom, że głównym czynnikiem sukcesu w biznesie jest pasja, która przeradza się w profesjonalizm, dający luksus.

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Spotkania z ludźmi biznesu” udział wziął Artur Cąkała.

Cąkała od 2006 roku zarządza portfelem własnych inwestycji w spółkach, które stworzył jako niezależny przedsiębiorca w ramach grupy Artco Investments Ltd. Do inwestycji Artco Investments Ltd należą między innymi niezależny doradca finansowy Goldenegg (w 2009 roku połączony z grupą A-Z Finanse), Centrum Podróży S.A., największa sieć sprzedaży oferty turystycznej w Polsce (sprzedane do TUI Poland w 2010 roku), Dropstar (przemysł chemiczny) i Merservice (outsourcing sił sprzedaży). Nasz gość ponadto pracował dla firm Arthur Andersen, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz CAIB Fund Management.

W latach 2004-2006 Artur Cąkała zarządzał funduszami Grupy CAIB o łącznej wartości ponad 150 milionów euro. Wcześniej pracował jako partner w Innova Capital, jednym z pierwszych funduszów private equity w Polsce.

– Musicie się zastanowić czy chcecie podjąć ryzyko, czy nie: stała pensja w miarę pewna lub firma, gdzie nie będzie stabilnego zabezpieczenia finansowanego przynajmniej na początkowym etapie rozwoju – rozpoczął swoje wystąpienie.

– Jak już będziecie wiedzieli, że chcecie prowadzić własny biznes, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy to jest biznes, który zechcecie prowadzić do końca życia? Czy jest to biznes, który zechcecie w przyszłości sprzedać? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Wam ułożyć strategię funkcjonowania waszej firmy – wyjaśniał.

Na zakończenie spotkania Artur Cąkała przestrzegł studentów, żeby przy zakładaniu spółki ustalić jasne zasady ze swoimi wspólnikami. Według naszego gościa jest to bardzo ważne, gdyż pozwala uniknąć problemów.

Kolejne „Spotkania z ludźmi biznesu” już wkrótce.

Więcej informacji o "Warsztatach biznesowych – załóż własną firmę".