30 października odbyła się uroczysta graduacja pierwszego rocznika anglojęzycznych studiów Aviation Management, prowadzonych przez WSIiZ od 3 lat. Uroczystość uświetnił wykład dyrektora Deutsche Lufthansy SA, która jest partnerem merytorycznym studiów z zarządzania lotnictwem.

30 października 2013 roku w Klubie Akademickim IQ dyplomy licencjackie otrzymali pierwsi absolwenci elitarnej ścieżki kształcenia kierunku Ekonomia specjalności Zarządzanie lotnictwem.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania jest pierwszą uczelnią w Polsce i czwartą w Europie, która uruchomiła program Aviation Management w 2010 roku.

Dzięki współpracy Uczelni z czwartą co do wielkości linią lotniczą na świecie – Deutsche Lufthansa AG (wg. Airport Council International za 2012r.), studenci uczyli się od najlepszych specjalistów z branży lotniczej na świecie, mogli brać udział w różnych badaniach dla sektora lotniczego oraz otrzymali możliwość kształcenia praktycznego na praktykach organizowanych na międzynarodowych lotniskach i w największych europejskich liniach lotniczych.

Pierwszym absolwentom pogratulował Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą, dr Andrzej Szelc. Zaznaczył, że tegoroczni licencjaci są prowadzącymi w tej dziedzinie dla następnych pokoleń.

– Przyszli pracownicy branży lotniczej, jak słyszymy i widzimy, mają cudowną przyszłość. Mam nadzieję, że zdobyte na tej Uczelni wykształcenie będzie przydatne nie tylko dla Państwa, ale też dla konsumentów linii lotniczych – powiedział dr Szelc.

W swoim przemówieniu podziękował też Lufthansie za zaangażowanie w tworzenie i realizację nowego kierunku studiów, za wsparcie i pomocne rady. Na końcu swojego wystąpienia dr Szelc życzył absolwentom dobrych wspomnień z czasu studiów oraz, by nie tracili kontaktu z uczelnią. – Chcemy obserwować wasze kariery, mam nadzieję, że będą one jasne – powiedział na koniec.

Następnie z wykładem graduacyjnym wystąpił Bart Buyse, dyrektor Lufthansy na Europę Środkowowschodnią. Opowiadał głównie o zmianach i o tym, jakie one są ważne w życiu człowieka.

– Wiele rzeczy się zmieniło na uczelni od momentu, kiedy byłem tutaj po raz pierwszy. Zakończyliście Państwo studia Aviation Management, zdobyliście cenne praktyczne doświadczenia, pracując w liniach lotniczych albo w firmach związanych z aviation management. W Lufthansie tym czasem też zaszły zmianyy – zaznaczył pan Buyse.

Wśród sukcesów Lufthansy wymienił zakup nowych, nowoczesnych i ekologicznie przyjaznych samolotów oraz otrzymanie 5-gwiazdowej odznaki Skytrax za loty pierwszej klasy.

Na koniec swego przemówienia Bart Buyse udzielił absolwentom kilka wskazówek. Jego zdaniem, dobrze jest mieć specjalistyczne wykształcenie, ale warto też umieć w pewnym momencie zaryzykować. Druga zasada głosiła, że trzeba być elastycznym i mobilnym. To znaczy dobrze jak uda się znaleźć pracę gdzieś w Rzeszowie albo w Krakowie, ale nie warto też zapominać o tym, że świat jest otwarty dla wszystkich. I ostatnia rada to nigdy się nie poddawać.

– Chcę też zaznaczyć, że każda zmiana to jest nowa możliwość. Próbujcie Państwo z nich korzystać. Radzę Państwu rozwinąć skrzydła i lecieć. Tak daleko, jak tylko to jest możliwe – życzył dyrektor Lufthansy.

Absolwentów przywitał także dziekan ścieżek kształcenia w języku angielskim, prof. nadzw. dr. hab. Marek Pałasiński. Zaznaczył, że do programu przystąpiło 60 studentów, i ok. 40 z nich go ukończyło. Według profesora, te liczby oznaczają, że tegoroczni absolwenci są najlepsi w tej dziedzinie. Zwrócił uwagę też na to, że trzeba być oddanym swojej pasji, żeby osiągać sukcesy.

– Życzę Państwu żebyście znaleźli wymarzoną pracę, taką, którą będziecie się zachwycać. Życzę powodzenia w przyszłości – dodał prof. Pałasiński.

Część oficjalna Graduacji 2013 zakończyła się wręczeniem przez władze uczelni dyplomów licencjackich absolwentom Aviation Management. Po tym wystąpił Michał Nędza, zachęcając wstąpić do Klubu Absolwenta. Członkostwo w nim nie tylko daje możliwość spotykania się z kolegami ze studiów, ale też jest świetną możliwością nawiązywania kontaktów biznesowych. Ponadto posiadacze karty Absolwenta mogą brać udział w programie rabatowym.

Graduacja zakończyła się tradycyjnie wspólnym toastem i sesją zdjęciową, na końcu której wszyscy tegoroczni absolwenci podrzucili w górę swoje birety.

Autor: Yaryna Onishechko