Dr Mikołaj Birek, Adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego WSIiZ, pokaże swój najnowszy film „Góra”, zrealizowany w ramach niedawno obronionej pracy doktorskiej, oraz opowie o procesie tworzenia tej animacji. Dodatkowo wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć niepublikowane wcześniej storyboardy, szkice, skany 3D i inne materiały robocze związane z filmem. Projekcja i wernisaż wystawy „Góra i okolice” odbędą się 25 stycznia o godzinie 18 w Klubie Akademickim IQ, wstęp wolny.

Film „Góra” to krótkometrażowa animacja autorstwa Mikołaja Birka, zrealizowana w ramach pracy doktorskiej „Gra w tworzenie. Warsztat współczesnego artysty multimedialnego”, obronionej z wyróżnieniem w październiku 2023 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

„Góra” to bazująca na konwencji postapokaliptycznego kina drogi i przygodowych gier wideo opowieść o podróży. Samotny wędrowiec przemierza opustoszały krajobraz w poszukiwaniu tajemniczego szczytu, kryjącego klucz do naprawienia rozpadającej się rzeczywistości. Inspirowany Dolnym Śląskiem świat pełen jest onirycznych scenerii, tajemniczych lasów, mglistych pól, porośniętych ruin i niepokojących zakłóceń – wyrw w rozpadającej się rzeczywistości. Pokonując liczne przeszkody, wędrowiec zmierza do celu, za wszelką cenę próbując naprawić to, czego z pozoru naprawić się nie da.

Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz najnowszej wersji montażowej filmu „Góra”, zostanie także otwarta wystawa prezentująca przekrój trzyletniego procesu powstawania filmu. Po projekcji Autor przeprowadzi widzów przez proces twórczy, pokazując nigdy dotąd niepublikowane storyboardy, szkice, skany 3D i inne materiały robocze. Dla gości wydarzenia przewidziany jest upominek.

Dr Mikołaj Birek. Urodzony w 1987 roku w Łodzi. Adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Autor wielu wystaw indywidualnych, animacji, teledysków i realizacji multimedialnych. W pracy twórczej i naukowej zajmuje się malarstwem cyfrowym, animacją, fotogrametrią, grami wideo oraz kompozycją i obróbką dźwięku. Najwięcej inspiracji czerpie z Dolnego Śląska, skąd pochodzi jego rodzina. W wolnych chwilach chodzi na spacery po lasach, trenuje sztuki walki i ogląda Gwiezdne wojny.

Program:

18:00 – Powitanie,
18:18 – Otwarcie wystawy przez prof. UR dr hab. Magdalenę Rabizo–Birek,
18:40 – Projekcja filmu „Góra”,
19:10 – Pod górkę. O powstawaniu filmu „Góra” – wykład dra Mikołaja Birka.