Prace ponad 100 studentów i wykładowców z 12 uczelni z całego świata znalazły się na wystawie „Perception IV – Lights and shadows”. Tematem przewodnim IV edycji Percepcji były światło i cień. Finisaż tego wydarzenia odbył się podczas 29. Inauguracji roku akademickiego. Wystawę można oglądać do końca października br. w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.

Percepcje IV to kolejna odsłona projektu angażującego do wspólnej pracy studentów i wykładowców uczelni z całego świata. Tym razem uczestnicy mogli sięgnąć po światło i cień.

Światło potocznie to promieniowanie widoczne przez ludzkie oko. Obserwując świat widzimy zawsze jakiś układ światła i cienia. Zarówno w sposób dosłowny, jak i przenośny. Światło i cień stanowią ważny element sztuk wizualnych. Od początku istnienia twórczości człowiek sięgał po światło-cień w bardziej lub miej dokładny sposób. W malarstwie, grafice, rzeźbie, rysunku itp. powstało wiele wspaniałych dzieł, w których światło i cień miały ogromne znaczenie. Warto w tym miejscu przytoczyć takich twórców jak Rembrandt czy Caravaggio znanych ze swoich portretów wykonanych w półmroku. Wiele dzieł ukazujących światła i cienie stały się ikoniczne np.: „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte”, Georgesa Seurata, „Gwiaździsta noc nad Rodanem”, Vincenta van Gogha czy „Małe światełko w błękicie”, Mirosława Rochecka oraz wiele innych – mówi dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna.

Temat światła czy cienia mógł być ukazany zarówno dosłownie, jako element budowania nastroju, perspektywy czy kształtu obiektów zawartych w dziele, jak i w sposób metaforyczny. Światło i cień to symbol dobra i zła, który można było ukazać za pomocą komunikacji wizualnej. Autorzy mogli stworzyć zarówno prace kolorowe, jak i czarno-białe. W tej edycji Percepcji uczestnicy mogli sięgnąć po dwie formy: ilustrację oraz plakat.

Partnerem projektu była międzynarodowa organizacja projektowania graficznego Worldwide Graphic Designers (WGD).

Listę uczestników – Perception IV Lights and shadows, znajdziesz TUTAJ.