W Oxford University Press ukazała się nowa książka autorstwa Konrada Szocika pod tytułem „Feminist Bioethics in Space: Gender Inequality in Space Exploration”. Jest to pierwsza książka na świecie, poświęcona feministycznej perspektywie myślowej w refleksji nad kosmosem i misjami kosmicznymi.

Książka ta jest przykładem zastosowania przez autora feministycznej perspektywy w filozofii, etyce i bioetyce do rozważań nad przyszłymi ludzkimi misjami kosmicznymi. Dr hab. Konrad Szocik koncentruje się na kwestiach bioetycznych, które mogą pojawić się w przyszłych długoterminowych i długodystansowych misjach kosmicznych. Kwestie te dotyczą przede wszystkim ulepszania człowieka i jego reprodukcji w przestrzeni kosmicznej. Książka wskazuje na konsekwencje misji kosmicznych dla tradycyjnie marginalizowanych i wykluczanych grup, takich jak kobiety, osoby niebiałe, osoby niepełnosprawne, ludność rdzenna i osoby niebinarne seksualnie.

Oxford University Press jest największym i jednym z najstarszych wydawnictw naukowych na świecie. Jest wydziałem Uniwersytetu Oksfordzkiego. W naukach humanistycznych, a szczególnie filozofii i etyce, uznawany jest za najlepsze wydawnictwo naukowe świata.

Książka dra hab. Konrada Szocika „Feminist Bioethics in Space: Gender Inequality in Space Exploration”, Oxford University Press, 2024, jest dostępna zarówno w wersji online,  jak i w wersji drukowanej.

Feminist Bioethics in Space - okładka książki

Szczególnie polecamy również artykuł dr Konrada Szocika pt. „Elon Musk, Mars i bioetyka: czy wysyłanie astronautów w kosmos jest etyczne?”, który został opublikowany na blogu Oxford University Press.

Dr hab. Konrad Szocik o zagadnieniach związanych z eksploracją kosmosu opowiedział również podczas rozmowy z drem Tomaszem Rożkiem oraz drem Maciejem Kaweckim na kanale Nauka. To Lubię. Wywiad można przeczytać również TUTAJ.