Nauczyciele ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorzy prowadzący zajęcia w instytucjach i organizacjach mogą zostać trenerami programu „Empatia i Wielokulturowość”. Na bezpłatne szkolenie zapraszamy do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania 4 marca br.

Szkolenie przygotowuje do prowadzenia zajęć i warsztatów o tematyce antydyskryminacyjnej skierowanych do uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas szkolenia osoby uczestniczące poznają narzędzia i metody warsztatowe, które pomogą im podejmować w swojej pracy tematy związane z wielokulturowością, migracjami oraz przeciwdziałaniem islamofobii, a także kształtować wśród młodzieży postawy otwartości na drugiego człowieka.

O szkoleniu
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy z zakresu:
– procesów migracyjnych w Polsce i na świecie;
– funkcjonowania społeczeństw wielokulturowych;
– elementów kulturoznawstwa i religioznawstwa;
– praw człowieka;
– tego, czym jest dyskryminacja i jak ją rozpoznać;
– funkcjonowania mediów;
– roli emocji w życiu oraz w odbiorze informacji.

Program warsztatów oscyluje wokół następujących tematów:
1. Czym jest empatia? Czym jest wielokulturowość? Wprowadzenie do zajęć.
2. Poznanie „perspektywy drugiego”. Jaka jest sytuacja osób dyskryminowanych?
3. „Rozpoznanie własnych korzeni”. Kto był lub jest migrantem w twojej rodzinie?
4. Kim tak naprawdę są uchodźcy i migranci? Skąd pochodzą? Wyzwania i fakty.
5. Fake news i manipulacje w przestrzeni publicznej. Jak nie dać się oszukać?
6. Kryzys migracyjny i wielokulturowa Polska – jak zapobiegać dyskryminacji?

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Termin szkolenia: 4 marca 2023 r., godz. 10:00-17:00
Miejsce szkolenia: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2, Rzeszów
Prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum, Nina Wójtowicz
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Szkolenie odbędzie się w języku polskim.

Ilość miejsc jest ograniczona. Nie ma możliwości wzięcia udziału tylko w części szkolenia. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie być z nami od 10 do 17, zostaw miejsce dla tych, którzy w tym terminie są w pełni dyspozycyjni. Osoby zarejestrowane na szkolenie otrzymają potwierdzenie udziału do 2 marca 2023 roku. W razie pytań prosimy o kontakt: edukacja@salamlab.pl.
Na stronie internetowej: www.salamlab.pl więcej informacji o kolejnych terminach szkoleń w innych miastach.

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE

Szkolenie dofinansowane jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach grantu Let’s Empower, Participate and Teach each other to Hype Empathy: Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland (EMPATHY).

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab)
Fundacja Kobiety Wędrowne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie